HABERTÜRK

Tansu Hanım konuştu


11 Ocak 2011

Sonunda Yeniköy’deki yalısından Tansu Çiller halka cevap verme lütfunda bulundu. Önümüzdeki cumartesi günü DP’nin Genel Kongresi yapılacak. Tansu Çiller’in adı ise çok uzun süreden beri parti içinde anılmakta.
Sanırsınız gelecek olan Godot... Herkes kurtarıcı olarak Godot’u bekler. Ama Godot hiç gelmez.
“Godot’u Beklerken”; yenilmiş insanların, Godot adında ne olduğu bilinmeyen bir kimseyi veya ‘şeyi’ beklemelerini konu alan absürd tiyatronun en önemli eserlerinden birisidir.
Bana göre de burada ‘Godot’ benzetmesi, Tansu Hanım’a ‘cuk’ diye oturuyor. Öncelikle kendisine şu soruyu sormak isterim: Neden kongreye bir hafta kala iktidara yakınlığı ile bilinen Sabah Gazetesi’ne açıklama yapma gereği duydunuz? İnanın bu sorunun cevabı, Godot’u bekleyen yenilmiş insanlar için çok önemli. Şimdi gelelim açıklamadan bir gün önceye... Yani cuma gününe...
Cuma gününe kadar yaptığım birçok görüşme neticesinde bir avuç delegeleye net bir cevap bulabilmek umuduyla Tansu Çiller’i aradım.
Karşıma çıkan koruma polisine kendimi tanıttıktan sonra Tansu Çiller ile görüşmek istediğimi söyledim.
Birkaç dakikalık bekleme süresinden sonra çalan telefonda bir kadın sesi, “Buyrun, nasıl yardımcı olabilirim?” dedi.
Belli ki konuşmaya başlasam Tansu Hanım gibi benimle konuşmaya devam edecek ve beni başından savacak. Fakat konu ile ilgili önceden bilgi sahibi olduğumdan ve de karşımdakinin Tansu Hanım olmadığını anladığımdan ısrarcı davranarak “Ben Tansu Hanım’ı aramıştım” dedim.
Karşı taraf yine “Buyrun, nasıl yardımcı olabilirim?” yanıtını verdi. Ben, “Hanımefendi lütfen, Tansu Hanım’a önümüzdeki hafta DP kongresi olduğunu, spekülasyonlara bir yanıt vermesi gerektiğini söyler misiniz?”
Karşı taraf: “Tabi hanımefendi, bizde sizin numaralarınız vardır. Sizi ararız.” Ben, “Hayır hanımefendi, numaralarım sizde yok. Çünkü sizi ilk defa arıyorum” dedim ve telefonu kapattım.
Ve anladım ki ülkemizde Başbakanlık yapmış bir siyasetçi, vatandaşı kaale almadığı gibi yanıt verme gereği bile duymuyor. Yazık...
Kendisine bel bağlayanlar için de üzücü bir durum.