HABERTÜRK

Tam 30 yıl önce


18 Eylül 2010

Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hamza Keleş, Kenan Evren ve hayatta olan eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Tümer ve eski Hava Kuvvetleri Komutanı Şahinkaya hakkında resmen soruşturma başlatmış.

***

Kenan Evren kimdir?
Doğum yeri: Alaşehir, Manisa.
Doğum tarihi: 17 Temmuz 1917.
Görevi: Türkiye Cumhuriyeti’nin 7’nci Cumhurbaşkanı ve 17’nci Genelkurmay Başkanı.
Medeni hali: Dul. Eşi Sekine Evren’i 1982 yılında kaybetti.
Hobisi: Resim yapmak.
En çok kullandığı söz: Netekim. (Yıllarca halk arasında espri konusu olmuştur)
En ünlü sözü: Asmayalım da besleyelim mi? (İlk duyduğunuzda ters gelen bu cümle üzerine düşünecek olursanız , ‘yıllardır beslediğimiz İmralı sakinini hatırlayın’ derim)
1938’de Harp Okulu’ndan mezun oldu.
12 Eylül 1980’de “ülkede yaşanan ekonomik ve sosyal sorunların devleti Cumhuriyet tarihinin en ağır buhranına sürüklediğini” vurgulayan Evren, anarşi, terör ve bölücülük nedeniyle her gün 20 yurttaşın hayatını yitirdiğini, siyasi partilerin ise iç gerilimi artırmakta olduğunu dile getirdi ve “bu gerekçelerle ordunun yönetime el koyduğunu” açıkladı.

***

1980 ihtilali Türkiye’de, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 12 Eylül 1980 günü emir-komuta zinciri içinde gerçekleştirdiği askeri müdahaledir.
Tam 30 yıl önce ben 12 yaşındaydım. Ve o günü hala aklımdan çıkaramıyorum. Sabaha karşı telaş içinde evimizde ki Grundig marka televizyon açılmış, ailece televizyonun karşısına yerleşmiştik. Siyah beyaz ekranda Evren Paşa darbe hakkında halkı bilgilendirmekteydi.Tam o sırada kapımız çaldı. Apartmandaki tek televizyonlu daire bizim ev olduğundan, bütün komşular Kenan Evren’i izlemek için bize gelmişlerdi. Salonda çıt çıkmıyordu. Evren’in konuşması bittikten sonra erkekler bir kenara çekilip fısır fısır konuşmaya başlamışlardı. O günkü aklımla ortada olağanüstü bir hal olduğunu büyüklerin tavırlarından anlamış olsam da, bir süre sonra sıkılıp bir köşeye çekilmiş, kağıt bebeklerimle oynamaya başlamış, kendi dünyama çekilmiştim. Ardından geçen günlerde ailemin sıkıntılı günler yaşadığını, sokağa çıkma yasaklarını, ev toplantılarını hayal mayal hatırlamaktayım.
Ve şimdi o gün bugün, öyle mi?
93 yaşında ki Evren ile hesaplaşma günü...