HABERTÜRK

Tabutlarını taşıyan kadınlar


09 Mart 2011

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Ankara’da düzenlenen Kadın İşçiler Kurultayı’nda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kadınlara yönelik şiddet ve cinayetlerin AK Parti iktidarı döneminde arttığı yönündeki eleştirilere tepki göstermiş ve “Bizden önce kadınlara yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin istatistiği bile yoktu. Bu vakalar gizleniyordu” demiş.

Yani yine aslı astarı olmayan bir şikayette bulunmuşuz.

Başbakan’ın bu çıkışından sonra ‘google’da geçmişten günümüze kısa bir araştırma yaptım.

Türkiye, kadın erkek eşitsizliğinde 134 ülke arasında 126. sırada bulunmakta.Ve her ne kadar aksi iddia edilse de kadın cinayetleri son yedi yılda yüzde 1400 oranında artmış.

Töre cinayetlerinin dışında her gün ortalama beş kadın aile içi şiddet nedeniyle hayatlarındaki erkekler tarafından öldürülmekteler.

BİNLERCE VAKA

Tehdit altındaki kadınlar koruma taleplerini ilgili kamu kurumlarına iletmelerine rağmen, gerekli önlemler alınmamakta ve görev ihmali neticesinde koruma altına alınmayan kadınlar öldürülmekteler.

Fiziksel veya cinsel şiddetin birlikte yaşanma oranı yüzde 42’dir. Kentte fiziksel şiddet oranı yüzde 38 iken, kırsal kesimde yüzde 43’tür.

2010 yılında 812 kadın tecavüze uğrarken, bin 243 kadın taciz edilmiş. Aile içi şiddet kapsamında 11 bin 368 kadın şiddete maruz kalarak hastanelik olmuş.

2005-2010 yılları arasında, 100 binin üzerinde kadın cinsel saldırıdan mağdur olmuş.

SUÇLU KADINLARMIŞ (!)

Gelelim 2011 Türkiye’sine... İşte size iki örnek;

13 yaşındaki bir kız, 26 erkeğin tecavüzüne uğramıştır. Dava ancak 21 yaşına geldiğinde sonuçlanmıştır ve “suç senin, istemesen olmazdı“ demeye indirgenen mantıkla tecavüzcülerin cezalarına indirim yapılmıştır.

Verilen bu karar gelecekteki tecavüzler için caydırıcı değil, özendiricidir.

Bir ilahiyat profesörünün; “Sorunun odağında kadın var. Sen dekolte giyinirsen bu tür çirkinliklerle karşılaşman sürpriz olmayacaktır. Tahrik ettikten sonra sonucundan şikayet etmen makul değildir” sözleri ise bu kesimin kadına bakış açısını göstermektedir.

Başbakanımız bir tek rakamların hatalı olduğunu söylerken doğruyu söylüyor.

Çünkü, mağdur olan kadınların yüzde 40’ının korktukları için şikâyetçi olmadıkları tahmin ediliyor.

Nice 8 Mart’lara...