HABERTÜRK

Sonunda havaya girdim...


15 Aralık 2012

Hani derler ya “bir şeyi 40 kere söylersen sonunda olurmuş..” Felaket çığırtkanlığı yapanlar kanal kanal gezip konuştukça sonunda zorla dünyanın başına bir felaket getirecekler. Hergün ama hergün 21 Aralık muhabbeti dinlediğimizden 22 Aralık sabahı uyanıp da her şeyin ve herkesin bıraktığımız gibi durduğunu gördüğümüzde neredeyse üzülecek duruma geldik.

Aa... Hani Marduk gezegeni geri dönecekti? Hani büyük tufan, dev tsunamiler ve depremler olacaktı? Hay Allah hiç bişi olmadı... Peki yeni felaket tarihi ne zaman Üzerinde yaşadığımız dünya, tarihler boyunca, farklı çağlarda, bilmediğimiz, duymadığımız öyle ilginç olaylara ve felaketlere maruz kalmış ki... Örneğin, İrlanda 1845- 1852 arasında “patates kıtlığı” diye anılan büyük bir felaket yaşamış. İrlanda nüfusunun büyük bölümünün temel gıda maddesi patatesi vuran “phytophthora infestans” mantarı, 1845 yılında ekilen patatesin yüzde 40‘ını,1846’da ise tamamını yok etmiş. “Kara 1847” denilen bu yıl içinde salgın hastalıklar ve açlık sebebiyle meydana gelen ölümler ile had safhaya varan göçler 8 milyon olan nüfusu 5 milyona düşürmüş.

Avrupa Ortaçağ Veba salgını, 1509 Büyük İstanbul depremi, Sodom ve Gomorra, Nuh Tufanı, Katrina Kasırgası, Kobe Depremi, Mitch kasırgası... Ve daha nice önemli afetler... Doğal afetlerin son yıllarda hem sayısal hem de büyüklük olarak çoğaldığı istatistiksel bir gerçek. Dünyadaki afetler son 30 yılda 4 kat artarken, son 20 yılda da toplam 1.5 milyon kişi doğal afetler nedeniyle ölmüş. Eh bu kadar çok konuşmaya devam ederlerse önümüzdeki yıllarda bu rakamlar emin olun 4 değil 14 kat daha artacaktır.

21 Aralık’la yatıp 21 Aralık’la kalktığımızdan istem dışı da olsa son günlerde ben de havaya girmeye kıpır kıpır olmaya başladım. (Baksanıza kıyamet yazıları yazıp duruyorum) Kendime kıyamet günü kıyafeti ile kıyamet günü menüsü seçtim. Hatta kıyamet gününden önce yapılacaklar, aranacaklar, öpülecekler listesi bile yapmaya başladım. Aile fertlerini ayaklandırdım. Şirince’ye gitmek üzere valizimi çoktan yaptım. Bugün itibari ile geriye sayım başladı.

5,4,3,2,1.... Ve bummm!