HABERTÜRK

Son 130 yılın en sıcak yazı


18 Ağustos 2010

Dünya Bankası’nın hazırladığı “2010 İklim Değişikliği Dünya Kalkınma Raporu”nun direktörü Marianne Fay’ın, Newsweek Türkiye’ye “İklim değişikliğinin etkileri beklenenden daha sert olacak. Önümüzdeki süreçte son İstanbul seli gibi çok tuhaf ve aşırı hava olaylarıyla fazlaca karşılaşabiliriz” şeklinde vermiş olduğu beyanat, kehanet gibi yavaş yavaş gerçekleşmekte.

Sıcak, feci sıcak...

Yapış yapış olmuş bir halde, klimaların altında oturmaktan boş boş bakar hale geldim. Sanırım klimalar sayesinde bütün vücudumla birlikte bakışlarım da dondu. Miting alanlarında bir “hayır”, bir “evet” diyen liderleri bile bulanık görmeye başladım. Sanki her konuşma birbirinin aynı...

Son yıllarda yalnız bizde değil, dünyanın değişik coğrafyalarında “farklı” iklim olayları yaşanırken, sorun artık hepimizin yani dünya insanının ortak sorunu haline geldi.

Newsweek Türkiye son sayısında, değişen iklim olaylarını kapak yapmış. Son zamanlarda (bilmeyenler için söyleyeyim) siyasi partilerin dahi kendi bünyelerinde iklim uzmanları yer alırken, anlayacağınız bizler farkında olmadan siyasete “iklim” de bulaştı.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selahattin İncecik, ilk altı aylık verilere göre 2010 yılının, son 130 yılın en sıcak yılı olabileceğini söylemiş.

Aslında benim için hava hoş. Kış mevsiminden, soğuktan nefret ederim. Dolayısı ile kışlık kıyafetleri de hiç haz etmem.

Geçirdiğimiz yaz mevsimini baz alacak olursak, bizi bekleyen kış mevsimini düşünmek dahi istemiyorum. Geçen kış yaşadığımız anormal yağışlar, sel felaketleri, şehrin göbeğinde sel sularına kapılıp ölen vatandaşlarımız, aklıma geldikçe bizi bekleyen günlerden daha da ürker oldum.

Doğa ne büyük bir güç olduğunu bizlere bir kez daha kanıtlarken, aklıma “Avatar” filmi geldi. Doğanın gücünü, insanoğlunun doğayı yok etmek için çabaları... Ve doğanın intikamı.

Çok sıcak hava kütlesinin bu kadar uzun süre aynı bölgede kalması da normal değilmiş. 12 Eylül’de ki referandumun iptal edilmesi şeklinde ki söylemler ara ara kulağıma gelmekte. Referandum kararı alanlar, iptal için bahane arıyorlarsa işte fırsat..!

- İnsanoğlunun olağanüstü iklim şartlarından beyni sulandığından sandığa gidilememiştir.