HABERTÜRK

Soma bu travmayı atlatabilir mi?


22 Mayıs 2014

Yaşanan facia kolay atlatılabilecek bir travma değil. Halk bu tür afetlerde kendini güçsüz çaresiz hisseder. Fakat Soma halkı olaydan sonra öyle büyük talihsizlikler yaşadı ki, hepsi de yaşadıkları travmayı tetikleyecek ölçüdeydi.

Sık sık ölü sayıları değişti, kazanın nedeni tam olarak açıklanamadı, gelen yardımlar yetersiz kaldı, ve hala yakınlarından (özellikle Savaştepe’de) haber alamayanlar olduğu söyleniyor. Belirsizlikler ve yaşananlar halkı daha da öfkelendirdi.

Soma halkının yaşadığı bu acıyı hafifletecek, silecek hiç bir sihirli değnek ya da mucize yoktur.

Devlet ölen 301 işçinin ailesine şehit maaşı bağlayacak, bankalar ölen işçilerin banka borçlarını silecek, ölmeyip yaralananların kredi borçları ötelenecek...

Peki giden canlar geri gelecek mi? Acılar dinecek mi?

Tabi ki hayır...

DUYGULAR BASTIRILMAMALI

Bu olay sadece Somalılar’ın değil bütün Türk toplumumun kalbinde derin yaralar açtı.

Fakat Soma’da yaşayan halkın özellikle de çocukların psikolojik desteğe ihtiyaçları olduğu yadsınamaz bir gerçek iken bırakın isyan etmelerine bağırmalarına, dertlerini anlatmalarına bile izin verilmedi.

Tepkisini göstermek isteyen halkın önüne polis engeli koymak, üzerlerine TOMA’larla su sıkmak, bugün hala dışarıdan Soma’ya gelen herkesin peşine polis takmak...

Bu tutum yanlış bir tutum.

Toplum tepkisini kime göstermek istiyorsa göstermeli. Tepkiler bastırılırsa işte o zaman tehlike çanları çalmaya başlar.

Hala yetkili makamlar bu durumu anlamazdan gelip Soma’da yasaklar koymaya devam ediyorlar?

ETKİYE-TEPKİ...

İşte bu Etki-Tepki yüzünden gerek Savaştepe’de gerekse Soma’da acılar kine dönüşmüş durumda.

Hayatını kaybeden bir madenci yakını ile ancak geçtiğimiz günlerde konuşabilme fırsatım oldu; “Bıraksınlar insan haklarını, bu ülkede adalet yok, insan hakları diye bir şey ise hiç yok.

Marangozlar tabut yetiştiremediler, TIR’ların içlerine bile ölülerimiz kondu. Oğlunu kaybeden komşumuz olan yaşlı bir teyze gelini daha fazla üzülmesin diye çığlıklarını içine attı. Biz zaten acımızı bastırmaya çalışırken polis bize su sıktı” diyerek kırgınlıklarını dile getirdi.