HABERTÜRK

Siyasetteki zaman dilimleri


26 Mayıs 2010


9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demi-rel'in her zaman aklımda kalan bir cümlesi vardır; "Siyasette sabahtan akşama her şey bir an da değişebilir."
Yıllardır aktif siyasetin içindeyim. Siyaset arenasının içinde yaşanan tutarsızlıkların içinde belki de tek tutarlı, gerçekliğine defalarca şahit olduğum tek cümle bu cümledir. Kim derdi ki yerinden kı-mıldatılmasının mümkün olmadığı Bay-kal 15 gün içinde Türkiye siyasi tarihinden çekilip evine kapanacak.
Kim derdi ki CHP birlik beraberlik içinde, sandalyelerin havada uçuşmadığı şenlik dolu bir kurultay gerçekleştirecek!
7 Mayıs-22 Mayıs 2010 tarihleri arasında geçen 15 gün içinde Türkiye'de bakın neler oldu;

İSTİFA GÜNÜNÜ HATIRLAYIN

Deniz Baykal'a ait olduğu öne sürülen komplo kaseti önce kamuoyuna sunuldu. Ardından Baykal 10 Mayıs tarihinde CHP Genel Başkanlığı'ndan istifa etti. Atlatılan şokun ardından Baykal'ın kapısının evinin önüne kamp kuran CHP'liler umutla beklemeye başladılar.
Fakat Baykal'ın sağ kolu Önder Sav kendinden umulmayan bir davranışla Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığına destek verdi. Bu duruma herkes şaşırırken herhalde hiç şaşkınlık yaşamayanların içinde ben de varım.
Çünkü Baykal'ın istifasını açıkladığı gün kameralar tek tek ön sıralarda oturan CHP'lileri de göstermekteydi. Kimi üzgün, kimi ağlıyor, kimi dinliyor, kimi de kendini yerden yere atıyordu.
İşte tam o sırada Önder Sav dikkatimi çekti. İnsanların vücut dilini okuyabilmek çok rastlanabilen bir durum değildir. Benim ne hikmetse böyle bir yeteneğim var. Yanıldığım hiç yok denecek kadar azdır. Benimle birlikte Baykal'ın istifa anını izleyen eşime; "Lütfen Önder Sav'a dikkat et. Oturuş şekline, bakışlarına ve yüz ifadesine iyi bak" dediğimi hatırlıyorum. Ardından da "Göreceksin bak bu işin içinde başka bir şey var" demiştim. Ve yine yanılmadım.

ARANAN KAN KILIÇDAROĞLU

Bugün Kılıçdaroğlu, CHP'nin uzun zamandan beri beklediği taze kan. Uzun süredir "Baykal'a rağmen" CHP'ye oy veren vatandaşlar artık iç rahatlığı ile Kılıç-daroğlu Genel Başkanlığındaki CHP'ye oy verecekler. Sayın Kılıçdaroğlu'nu şahsen ben kimsenin pek idare edebileceğini zannetmiyorum.
Önder Sav ve arkadaşları ile resim vermek zorunda kalmışsa bilin ki köprüyü geçene kadardır. Daha önce de belirttiğim gibi Kılıçdaroğlu, CHP ve dağılmış tüm sol partiler için doğru isimdir.
Önümüzdeki günler de bunu hep beraber göreceğiz. Darısı darmadağınık durumda olan sağ partilerin başına. Şimdi aynı atağı onlar yapmak zorundalar. Geri sayım başladı..