HABERTÜRK

Siyasetin pis yüzü


13 Mayıs 2010


İnsanın özel yaşamı siyasete alet edilmeli mi? Normal şartlar altında bu sorunun yanıtı; 'Hayır edilmemeli olmalı.' Çünkü özel hayatın gizliliği esastır.
Ve bu Anayasamız tarafından teminat altına alınmıştır. Ancak son dönemlerde özellikle siyasi kimlik taşıyan insanların özel yaşamları siyasi rant aracı olarak deşifre edilmeye başlandı ve yıpratılmak istenen siyasiler özellikle bel altından vurulur oldu. Hele bir de internet denen bela ortaya çıktığından beri işler iyice çirkinleşti.

HANGİ HAK KALDI?

"Sevgilim" diyerek, güvendiği erkek arkadaşının çektiği görüntüler yüzünden uzun süre yaşamı kabusa dönen manken Gamze Özçelik örneğinde olduğu gibi...
Allah kimsenin başına böyle bir dert vermesin. En mahrem, en özel anlarınız dünyanın gözleri önüne serilebiliyor. Tabi asıl ahlaksızlık bunu kasete veya videoya çeken de... Artık bu işler için piyasada casus kalemler bile var. Dolma kalem görünümünde olup odanın herhangi bir yerine koyarak sesli video çekimi yapılabiliyor. Bu tür yaklaşımlar hem Anayasaya, hem de kişilik hak ve onuruna aykırıdır. Fakat Türkiye'de artık özel yaşam diye bir şey kalmadı.
Devletimiz bizleri dinler, gözetlerken hangi kişilik ve haklarımızı savunacağız ki?
Ve de kime karşı? Türkiye korku ülkesi haline geldi.
Başkanlar, liderler, siyasetçiler sadece siyasetle anılmalı. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, Ankara Milletvekili Nesrin Baytok ile çekildiği söz konusu edilen video gerçek mi, değil mi? Bunun araştırmasının peşine bile düşmedim. Yapılan şey çok çirkin. Nesrin Hanım'ın evinde çekildiği öne sürelen video eğer gerçekse kamerayı oraya kim koydu veya koyabilir? Bir tek bu sorunun cevabını merak ederim.
Konu hakkında Baykal'a önce sahip çıkan, sonra da veryansın diyen Başbakan Erdoğan'ı ise anlamam mümkün değil. Keşke istifa ettikten sonra Baykal'ın suçlamalarına aynı olgunlukla yanıt verseydi.

MUHTEŞEM OLACAK

Belki de Başbakan, ilk başta sahip çıkıyor görüntüsü verdi ve Baykal'ın mağdur duruma düşmesini istemedi. Fakat Baykal istifa ederek kendinden umulmayanı yapınca işler karıştı.
Unutmayalım ki, Türk milleti tarihteki örneklerin de olduğu gibi hep mağdurdan yana olmuştur. Bence Baykal'ın dönüşü muhteşem olacak!