HABERTÜRK

Siyasetin kalbi İzmir’de atar


29 Mart 2015

Eski siyasetçilerin özellikle 9. Cumhurbaşkanımız sayın Süleyman Demirel’in bir sözü vardır, “İzmir’de esen siyasi rüzgar Türkiye’nin geneline yansır“ denir.

Yıllardan beri İzmir’de esen siyasi rüzgar belli. Bütün siyasi partilerin gözü her genel seçimde İzmir’de olmasına rağmen İzmir istikrarı elden bırakmadı. CHP’nin kalesi olmaya devam etti.

Demokrasinin, laikliğin, Atatürk ilkelerinin beşiği ve savunucusu oldu İzmir ve İzmirliler.

Bu durumu engellemek adına dışardan alınan göçlerle arttırılan İzmir nüfusu da bu istikrarlı direnişi halen daha kırabilmiş değil.

Yanlız uzun yıllardan beri belki de ilk kez İzmir’de esen siyasi rüzgar Türkiye genelini etkilemekte bu kadar geç kaldı.

Fakat eskilerin sözü geçerli olmalı ki sonunda İzmir, Türkiye genelini korkutup, ürkütmüş.

Ya da bütün Türkiye yıllardır İzmirlilerin gördüğü yanlışları, duydukları endişeleri yeni yeni fark eder oldu.

DEĞERLENDİRME HATASI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘nun İzmir’den milletvekili aday adayı olması siyasi arenada hareketliliğe yol açtı. Ciddi oranda bir oy kaybı yaşamakta olan İktidar Partisi de İzmir konusunda endişeye kapılmış olacak ki 3 ya da 4 bakanını İzmir’den aday göstermeyi planlamaktaymış.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu ise bana son derece ters gelen ve tamamen yanlış olan bir değerlendirme yapmış ve şu “tweet”i atmış;

2014 yerel seçimlerinden çok önce Sarıgül İstanbul formülünün siyaseten kötü olduğunu söylemiştim. Kılıçdaroğlu’nun İzmir formulü, ondan da kötü. CHP İzmir’i, CHP’yi İzmir’e sokmayarak kazanıyordu. Şimdi İzmirli CHP‘yle yüzleşecek. İstanbul’da 1989’da yüzleşti, yıl 2015.”

ESEN RÜZGARLAR

Evet yıl 2015.

Ve Sayın Soylu yanılıyor. Keşke böylesine siyaseten yanıltıcı, hatalı bir tesbitte bulunmasaymış.

Çünkü İzmir’de CHP adına (hele son yıllarda) ‘odun koysa yine seçilir’ denildiğini eminim kendi de biliyordur.

Yani AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu’nun dediği gibi İzmirlinin CHP ile yüzleşmesi gibi bir durum söz konusu değil. Ayrıca, CHP İzmir’den hiç çıkmadı ki CHP’yi İzmir’e sokmamak gibi bir durum söz konusu olsun.

Sayın Soylu siyaseti, siyasetin esen rüzgarları okumayı iyi bilir. Fakat söz konusu İzmir olunca belli ki kafası karışmış.