HABERTÜRK

SİNE-İ MİLLET


08 Haziran 2013

Cuma gecesi Başbakan Tayyip Erdoğan'ın havaalanında halka hitaben yaptığı konuşmasını dinlediğimde hem çok üzüldüm hem de derin düşüncelere daldım.
Üzüldüm, çünkü Başbakan Erdoğan, "Ben yüzde elliye değil 76 milyona hitaben konuşuyorum" derken kendilerinden görmediği yüzde elliyi " ellerinde tencere, tava çalanlar" orada bulunanları ise, "ellerinde bilgisayar olanlar" olarak adlandırdı.
Yani bizler aptalız onlar akıllı...!
Üzüldüm...,
Hala olayların etkiye tepki olduğunu anlayamamasına üzüldüm.
Bizleri hala bu kadar küçümsemesine üzüldüm.
Ölen vatandaşlarımıza üzüldüm.
DÜŞÜNDÜM...
Üzülmenin derdimize care olamayacağını Başbakanın sert konuşmasından anlayınca da düşünmeye başladım.
Bu işin sonu nereye varabilir?
Haydi, bu gece Türk halkı yine sokaklara döküldü tencere tava çaldı, gencecik insanlarımız yaralandılar, gaz bombalarına maruz kaldılar diyelim...
Ne olacak?
İktidar partisi yine bildiğini okuyacak.
Bu gerçeği anladığımıza göre bu noktadan itibaren Başbakan'ın haklı sözleri devreye giriyor, "Sandık günü geldiğinde demokratik çerçevede oyunu o yönde kullanırsın."
Haklı...
Madem bıçak kemiği deldi geçti ,seçim gününü beklemek zorundayız.
Mecburuz...
YA DA...
Bütün bu fikir uçuşmalarımın ve üzüntülerimin arasında aklıma gelen bir başka çözüm ise Milletvekillerimizin istifa ederek sine-I millet gitmeleri olasılığı geldi.
Peki bunu hangi yürekli muhalefet milletvekili yapar dersiniz?
CHP ‘liler mi yoksa MHP‘liler mi?
Bu yürekli hareketi zamanında bir tek Murat Sökmenoğlu yapmıştı.
Kenan Evren'in cumhurbaşkanlığı görev süresinin dolduğu günlerdi.
Dönemin DYP lideri Süleyman Demirel ve SHP lideri Erdal İnönü alanlara çıkıp, Özal'ın cumhurbaşkanı olması halinde sinei millete dönme tehditleri savuruyordu.
Bu arada genç bir politikacı da Meclis kürsüsüne çıkarak, "Özal cumhurbaşkanı seçilirse milletvekilliğinden istifa edeceğim" dedi.
31 Ekim 1989'da Özal Çankaya Köşkü'nün yolunun tutarken O da, "Milletime verdiğim söz gereği TBMM'den çekilmek vacip olmuştur" diyerek sinei milletin yolunu tuttu.
Türkiye'nin ilk sinei millete dönen milletvekilidir Murat Sökmenoğlu.
Özal cumhurbaşkanı olduktan kısa bir süre sonra Sökmenoğlu'na bir tabanca hediye etti. Gerekçesini sorduğunda Özal; "Erkek adammışsın. Sözünde durduğun için" cevabını verdi
İşte bize lazım olan...!