HABERTÜRK

Sine-i millet


21 Mayıs 2014

CHP İstanbul Milletvekili Sabahat Akkiraz; Soma’da yaşanan facianın ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na istifa dilekçesini sunduğunda; “Soma’nın siyasi sorumluluğunu alamayan iktidara karşı birleşmeli. İktidarın koltuk aşkına, siyasi sorumluluk almama çabasına karşılık somada yitirdiğimiz canların yanında olmak için koltuğa       ihtiyacımız yok” açıklaması yapmış.

Öncelikle Sayın Akkiraz’ı bu duyarlı tavrından dolayı takdir ettiğimi belirtmek istiyorum. Bastırılmış Türk halkı olarak çaresizlikler içinde çareler ararken en azından sine-i millete dönme yürekliliğini göstermiş oldu. Sabahat Akkiraz; “Başka arkadaşlarımın da benzer tepkiyi göstereceğini duydum” sözlerini okuduğumda ise diğerlerinin istifasına ne yalan söyleyeyim pek ihtimal vermedim, vermiyorum da...  Çünkü, “Sine-i millete dönelim” sözünü her duyduğumda beni bir gülme tutar. Söyler misiniz bana bugün kaç tane yürekli vekil çıkar da istifa edip yeniden halkın arasına karışır?

 

KADINLAR YÜREKLİDİR

İşte sadece bir kadın vekil çıkıp istifa etme yürekliliğini gösterdi. 539 vekilde sadece 1 kadın vekil... Kadınlar yüreklidir. Milletvekilleri neden vazgeçemezler dokunulmazlık zırhlarından bilir misiniz?

Çünkü Meclis’e girebilmek için; analarından emdikleri süt burunlarından gelmiştir. Kimi paraşütle, kimi yıllarca dirsek çürüttükten sonra meclise girebilmiştir. Seçim kampanyalarında bir sürü masrafa katlanmışlardır.

Dünya para dökmüşlerdir, oy alabilmek için çeşitli sözler vermişlerdir. Beş yıl sürecek olan bu mertebeye erişmek için ne emek vermişlerdir bir bilseniz. Yani “Sine-i millete dönersek yerimizi başkaları kapar” endişelerine hak vermek lazım.

İşte Meclis’in sandalye dağılımının son hali

Parti Adı Üye Sayısı

Adalet Ve Kalkınma Partisi       313

Cumhuriyet Halk Partisi           131

Milliyetçi Hareket Partisi            52

Halkların Demokratik Partisi      27

Bağımsız Milletvekili                 14

Barış Ve Demokrasi Partisi          2

Toplam                                  539

Haydi görelim bakalım Türkiye’de 17 Aralık’tan beri halkın serzenişlerine  30 Mart’ta çözüm getiremeyen, son olarak Soma faciasının ardından hakaret gören, horgörülen Türk halkının iktidar yanlısı olmayanları için ne yapacaklar?

Sorumluluk duyarak Sine-i millete gidebilecekler mi? İşte yine gülesim geldi...