HABERTÜRK

Şimdi de üç çocuk açılımı


13 Eylül 2011

Her nikah masasında tekrarlanan Başbakan Erdoğan’ın 3 çocuk ısrarı her türlü ekonomik yokluğa, yoksulluğa, işsizliğe rağmen devam ediyor.

Bu defa da, AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş’ın oğlunun nikah töreninde şahitlik yaparken Başbakan 3 çocuk talebini tekrar etmiş.

Ardından, nikah şahidi olan bir diğer isim Meclis Başkanı Cemil Çiçek de Başbakan’ın ‘3 çocuk’ isteğini tekrarlamakla kalmamış bir de açılım yapmış; “Biri devlet, biri millet, biri de aile için...”

ANLAMIŞ DEĞİLLER

Yıllardır yapılan her açılımın sonucunun hüsran olduğu gerçeğini halk olarak bizler görmüş olsak da, belli ki yetkili makamlar durumu henüz idrak edebilmiş değiller.

TBMM Başkanı Çiçek’in konuşması aynen şöyle: ‘’Üç lafı telaffuz edilince bir tebessüm meydana geliyor. Düğün merasimleri bir tebessüm atmosferi oluşturuyor ama biz elimizi Cenab-ı Hak’ka kaldırdığımızda bir kısım taleplerimizin yanında müşterek dualarımız da var. Allah devlete, millete zeval vermesin, hayırlı evlatlar versin. Onun için geleneğimizde en az 3 çocuğun da bir anlamı var. Birisi devlet için, birisi millet için birisi de ailenin devamı içindir. Onun için bir taraftan tebessüm edelim ama Sayın Başbakanımızın önemli tavsiyesini, devletimizin ve milletimizin geleceği, arkamızdan hayırlı evlatların yetişmesi bakımından, vazgeçilmez bir tavsiye olduğunu bu vesileyle ifade etmek istiyorum.’’

NE DEMEK İSTEDİ?

Aradan cımbızla çekip anlayabildiğim cümlelerden çıkan sonuç; “Ne diye her 3 çocuk dediğimiz de dalga geçer gibi sırıtıyorsunuz? Doğurun dediysek doğurun...”

Yıllardır geçim zorluğu çekenlerin sırıtmalarına bu devirde engel olmak mümkün değilken yeni evlenenlere “sırıtmayın” demek hiç mümkün olmasa gerek. Çünkü çevremden bildiğim, gözlemlediğim kadarı ile borç harç evlenmişken bir de cocuk sorumluluğu yüklenmek bu devirde gençlerin akıllarına gelen en son düşünce. Hele hele üç tane...

Başbakanımız ve yetkili makamlar herhalde çocuk yetiştirmenin sadece doğurmaktan ibaret olduğunu zannetme yanılgısı içindeler. Vatandaş bir çocuğunu bile okutacak sponsor bulamazken, 3 çocuğa nasıl bulsun...?

Hele bir de biri devlet, biri millet, diğeri de aile için olacaksa...