HABERTÜRK

Sikke ve Türk Lirası


18 Aralık 2012

Başbakan Erdoğan’ın bekar gençleri Konya’da hatırlayacağı tutmuş ve bakın neler demiş.

“Gençler evleneceksiniz. 1071’de Selçuklu ne durumda ise Türkiye de 2071’de dünyada aynı güçte olacak. Belki biz göremeyeceğiz, gençler sizlere sesleniyorum, evleneceksiniz,

İnşallah 1071’in neslini siz yetiştireceksiniz. Türkiye’yi ilk 10’un içinde farklı bir yere yerleştireceksiniz. 4+4+4 ile yeni bir dönem başladı. Siz birilerinin televizyonlarda dediklerine bakmayın. Onların derdi yok. Biz dertliyiz dertli.”

Başbakan’ın yukarıda ki bekarlara yönelik sözlerini günlerdir çözme çabası içindeyim.

1071-2071 yılları arasında tam 1000 yıl var.

Selçuklular döneminde para birimi sikke iken, aradan geçen 941 yıl zarfında ülkemizde “Türk Lirası” olarak isimlendirdiğimiz (2071’de adı yine değişmez ise) para birimi kullanılır oldu.

Selçuklular sikke kullanırlarken hayat pahallığı diye bir kavram yokmuş. O dönemdeki gençlerin savaşı toprak kazanmaktan başka bir şey için değilmiş. Bugün ise yani tam 941 yıl sonra gençlerimiz hayat pahallığının pencesinde olduklarından, sadece ve sadece var olma savaşı vermekteler.

Hatta sırf bu nedenle gençlerimiz evlenseler de çocuk doğurmaz oldular. Bir çocuğun bakım masrafı dahi gençlerin boyunu aşarken iki ya da üç çocuk doğurmaları bu saatten sonra ( Başbakan’ın üç çocuk nasihatlarına rağmen ) hayalden öte değil.

NÜFUS PATLAYABİLİR Mİ?

Bizler hayat pahallığı, evlilik, çocuk sahibi olup olmama aşamasına ancak gelebilmişken , Başbakan’ın 941 yıl öncesine giderek konuşmasını nüfus patlamasına ardından da 4+4+4 eğitim sistemine dayaması beni hepten kopardı.

Bağlantı kurabilmek düşüncesi ile geçmiş tarihimize şöyle bir uzandım.

Bekarlık, gençlik, 1071 yazarak google da farklı şekiller de aramalar yaptım.

Başbakan Erdoğan’a haksızlık olur endişesi ile defalarca araştırdım. Karşıma Malazgirit savaşına Kürtlerin de katkıları olduğu varsayımları ile Alparslan’ın 200.000 kişilik Bizans ordusunu nasıl bozguna uğrattığını anlatan tarihi anlatımlardan başka hiç bir şey çıkmadı.

Başbakan Erdoğan kafaları karıştırmak için bunu hep yapıyor. Unutmayın ki bizleri haftarca Kanuni Sultan Süleyman ile uğraştırdı ,

Şimdi de sıra bekarlık bahanesi ile Alparslan’a gelmiş olmasın?