HABERTÜRK

Sigara yasağı gevşemeli


22 Temmuz 2010

Danıştay, kahvehanelerde sigara içilmemesi yasağını Anayasa’ya aykırı bularak, bu konuda yasak getiren yasa hükmünün iptali için bildiğiniz gibi mahkemeye başvurdu. Yasağın kalkabileceğinin fısıltısı bile görüyorum ki işletme sahiplerini memnun etti.
Sigara yasağı yürürlüğe girdiği günden itibaren, istediği kadar boy boy hasta sayısının azaldığı raporları haber yapılsa da işletme sahiplerinin yaşadıkları kriz hasta sayısından kat be kat fazla.
Bütün bir kış boyunca, üzerlerinde incecik kıyafetlerle tir tir titreyen, restoranların, mağazaların önünde her şeye rağmen sigara tüttürmeye çalışan insanları seyrettim. Sigara içmek isteyen insanı durdurmanın mümkün olmadığını ise bizzat kendim yaşayarak öğrendim. Sigara yasağını destekleyen yazılarımı okumuşsunuzdur.
Aradan geçen süreçte ne değişti de fikrimi değiştirdim?
Yukarı da da belirttiğim gibi kış boyunca insanları, hatta sevgili eşimi izledim. Sigaranın bir insanın sağlığını dirhem dirhem nasıl harap ettiğini, yaşam lüksünü elinden aldığını bizzat eşim sayesinde yaşıyorum.
Fakat bütün bu gözlemlerime rağmen diyorum ki; Sigara yasağı gevşetilmeli...
Çünkü bu durum bana sanki “başörtüsü” kaosunu çağrıştırmakta. Baş örtülü kızlar nasıl üniversiteye gidemiyor, kamu alanlarına çalışamıyorlar ise sigara içen insanlarında durumları çok farklı değil.
İzmir Kahveciler Odası yürütmenin durdurulması istemiyle dava açmıştı.
Şahsen konu özgürlük ve eşitlik konusu olunca durup düşünmek lazım. Şimdi de sigara içenlerin özgürlükleri ellerinden alınmış oldu.
Bu noktadan sonra ise “yasaklar delinmek içindir” diyen ya da yasağa rağmen cezasını ödeyerek müşterisini memnun etmeye çalışan mekan sahipleri devreye giriyor. Onlarında ellerinden ekonomik özgürlükleri, hareket özgürlükleri alınmış olmadı mı?
Yani anlayacağınız zincir şeklindeki etkileşim devam etmekte.
Tütün ve tütün ürünlerinin zararlarından korunmaya yönelik önlemler alınmaya çalışılırken ekranlar son derece komik olaylarla karşılaşıyorum.
Peki ya marihuana ya esrar..?
Filmde kadın evin dışında rahatça sigarasını yakarken ekran anında sigara odaklı buzlanıyor, fakat aynı kadın evinde ot ya da esrar içerken saniye saniye görüntüleniyor.
Nasıl bir sistem bu anlaşılması mümkün değil?