HABERTÜRK

Selimiye’de neler oluyor?


26 Nisan 2014

Geçtiğimiz günlerde Çeşme'de yazlık evleri olduğu halde ara sıra bakir ve doğal ortam isteklerini tatmin etmek için Marmaris Selimiye’deki evlerine kaçan arkadaşlarıma misafir oldum.

Selimiye’yi bilenlere orayı anlatmaya gerek yok ama ben yine de söylemeden geçemeyeceğim.. Doğa içinde, deniz kenarında harika küçük bir köydür Selimiye. Kafa dinlemek, huzur içinde yaşamak için sanki cennetten bir mekan.

Ben de sırf bu özlemle İstanbul’dan kaçıp neredeyse koştura koştura soluğu Selimiye’de aldım. Yukarıda anlattığım bu manzaranın özlemi ile yanıp tutuşurken bir de ne göreyim, neredeyse denizin içine yapılmış kocaman taş yığını ...

Daha ben; ‘Aman tanrım buraya ne oldu? Denizin içindeki üç katlı bu taş yığını da nedir böyle?’ derken, bütün köy ahalisi başlamaz mı söylenmeye... Hani “Bir dokun bin ah işit” derler ya işte o misal oldu benim ki...

Denize sıfır 2 dönümlük alanda yapılan ruhsatsız bir binaymış bu taş yığını. Otel olacakmış.

17 Şubat’ta Selimiye muhtarı resmi bir yazıyla kaymakamlığa başvurmuş. Ardından İlçe Özel İdaresi zabıt tutarak ihlali İl Çevre Şehircilik Müdürlüğü’ne bildirmiş. İl Çevre Şehircilik Müdürlüğü de gelip burayı mühürlemiş. Fakat ne hikmetse, mühürlenmiş olmasına rağmen yerel seçimlerin arifesinde inşaat tüm hızıyla devam etmiş.

Meğer konu ile ilgili olarak benden önce İzmirli köşe yazarı Melis Alphan da hassasiyet göstererek bir köşe yazısı yazmış. Selimiye halkı konu hakkında seslerini duyurmam yönünde benden de yardım istediler.

Melis’in de yazdığına göre Selimiye’deki otel inşaatının durumu aynen şöyle:

Selimiye, Özel Çevre Koruma Yarımadası içinde kalıyor. Üç katlı bir otel inşaatı kesinlikle yapılamaz. Bu inşaat ayrıca, Ege ve Akdeniz Kıyı Koruma Kanunu’na da aykırı. Kanuna göre bina denizden 100 metre içeride olmalı. Oysa burada inşaatı devam eden otelin denizle arasında sadece 2-3 metre var. Kanunen buraya sadece 85 metrekarelik 2 katlı ev yapılabilir. Burada ise bir köylüden 1200 metrekarelik, başka bir köylüden de 850 metrekarelik iki ayrı arsa satın alındı, birleştirildi ve toplam 2 dönümlük arsada 3 kata bir de çatı katı ekleyerek 4 katlı, denize sıfır, 42 odalı bir otel yapılıyor.

Selimiye’de yanlış bir şeyler oluyor...

Bizler gördük, dinledik, duyduk ve yazdık. Umarım bizler gibi duyarlı olan yetkili birileri de Selimiyeliler’i duyar...