HABERTÜRK

Seçime doğru TOKİ


17 Temmuz 2013

Son olarak konu ettiğim Çeşme’de yeniden hortlayan TOKİ tartışmaları ile ilgili yazım oldukça ses getirdi. Fakat sesin geldiği taraf sadece benimle aynı görüşte olanlardan oldu.

Çeşme’de yapılmak istenen 1584 adet çok katlı TOKİ binasını savunan ve sırf bunun için broşürler bastıran AK Parti İlçe Başkanlığından veya yetlililerinden “çıt” çıkmadı.

“YAZ ORTASINDA YİNE TOKİ” başlıklı köşe yazımda AK Parti ilçe başkanı Fatma Özen’e Çeşme’de TOKİ binalarını savunan açıklamalarına karşın bazı sorular sormuş ve önerilerde bulunmuştum.

“Sayın Fatma Özen, lütfen bir ara Belediyeye uğrayın da sizlere Belediye’nin az gelirli vatandaşlar için yaptırdığı konutları göstersinler.

Ayrıca Çeşme’nin nüfusunun artması ile yaz sezonun uzamasının ne gibi bağlantısı olabilir anlayabilmiş değilim” diyerek soru da sormuştum.

AK Parti teşkilatından konu ile ilgili olarak “çıt” çıkmadığına göre demek ki yazdıklarıma, tavsiyelerime kulak vererek beni haklı buldular.

Çeşme’de yapılmak istenen 4 katlı TOKİ konutlarının AK Parti yetkilileri tarafından,”Yoksullar yaşamasın mı?” söylemleri ile sunuluyor olması, olayın zaten seçim yatırımı olduğunun kanıtı olmuyor mu?

Çeşme’nin Reisdere Mahallesi’nde yapılmak istenen TOKİ konutları projesi birkaç seçimdir, özellikle seçime bir yıl kala tekrar tekrar hortlatılan bir çalışmadan başka bir şey değil.

Çeşme Belediyesi’nin,”Gecekondu Önleme Projesi” ile dar gelirliler için yaptırdığı 192 konutlu Belkent ve 72 konutlu Çeşmekent’i şahsen ben kendi gözlerimle gördüm.

Ayrıca Belediye, Nisan 2010’dan beri de Bakanlıklardan 300’den fazla aileyi ev sahibi yapacak proje için onay beklemekte.

Ve bunların hepsi de iki katlı projeler.

Son projeye, “Çeşme’nin dokusu“ adına onay verilmesi beklenirken seçimlere doğru yine TOKİ ‘nin 13 metrelik 4 katlı binalarının söz konusu edilmesi insanları yaz ortasında rahatsız etmekten öteye gitmiyor.

Çeşme aşığı bir vatandaş olarak bugün yine tekrar ediyorum. Bizler Çeşme’de ucube şeklinde betonlaşmalar istemiyoruz.

Anlasa anlasa zaten bizi bir tek Başbakan Erdoğan anlar.

Ne de olsa baktığı an neyin “ucube” olup olmadığını AK Partililerin içlerinde bir tek o anlıyor.