HABERTÜRK

Satı Kadın, Nakiye Hanım ve niceleri..


11 Mart 2010


Dün sizlere Satı Kadın'dan bahsetmiştim. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kendi çapımda protesto ettiğimden dolayı günümüz kadınından değil de eski kadınlarımızdan bahsetmeyi tercih ediyorum. Çok değil sadece 76 yıl öncesine gittim. Ve dün sizlere beşinci dönem Milletvekili olarak meclise giren Satı Kadın'ın hikayesini anlattım.
Kadınlarımız yıllar boyu itilaf devletlerinin protesto mitinglerine büyük kitleler halinde katılmıştır. Sadece katılmakla kalmamışlar, konuşmalarıyla da hafızalarda kalmışlardır.
Balkan Savaşı yıllarında Müslüman Türkler'e yapılan soykırımı protesto etmek amacı ile bu mitinglere katılan konuşmacı kadınlarımızdan bazıları; Halide Edip, Naciye Hanım, Zehra Hanım, Saime Hanım, Şükûfe Nihal Hanım, Nakiye Hanım ve Melek Hanım gibi tanınmış şahsiyetlerdir.

MÜCADELE ETTİLER

İzmir'in işgaline karşı çıkan ve kadınları vatanları için ölmeye davet eden Nakiye Hanım, 13 Ocak 1920 tarihinde Sultan Ahmet Mitingi'nde de vatanın kurtuluşu için kadın-erkek hep birlikte mücadele edileceğini söylüyordu. Satı Kadın gibi Nakiye Hanım da İstanbul'da düzenlenen mitinglerin haricinde Anadolu'ya geçenlere yardım edip, 8 Şubat 1935 yılında V. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne seçilen 18 kadın milletvekili arasında yer almıştı. Bu da bize Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarında görev yapan kadın vekillerimizin mücadeleci aydın kadınlar arasından seçildiğinin ispatıdır.

BENİM ÖMRÜM YETMEZ

Peki aradan geçen 76 yıl boyunca Türkiye'de kadınlar ne kadar yol aldılar? Kadınlar belki de ilk kez 23 Temmuz 2007 sabahı meclisteki kadın sayısını neredeyse iki kat artırmayı başardılar. Kadın milletvekili sayısı 24'ten 47'ye yükseldi.
76 yılda TBMM'ye seçilen 550 milletvekilinin sadece 47'si biz kadınları temsil edebilir sayıya ulaşabilmiş. Ufak bir hesap yaptım. Yaşım 42.. Geçen 76 yılda meclisteki kadın sayısını zor bela iki katından biraz fazla sayıya çıkarmayı başarmışız.
42 + 76 = 118 Eh! Allah ömür verirse 118 yaşıma geldiğimde en iyi ihtimalle bu oranlamayla 100 kadın vekilimiz meclise girmeyi başarmış olabilecek. Belli ki benim ömrüm de bu sayının eşit düzeye gelmesini görmeye yetmeyecek. O zaman ne diye 8 Mart Kadınlar gününü kutlamakla vakit kaybedeyim ki..? Kime niyet kime kısmet... Belki de sizlere nasip olur.