HABERTÜRK

ŞAŞKINIM...!


05 Haziran 2013

Ülkede ortalık toz dumanken yazacak bir şey bulamama durumu inanın ilk kez başıma geliyor.

Şaşkınlıktan olsa gerek diye düşünüyorum.

Şaşkınım, çünkü siyasi bir görüşü olup olmadığından her zaman şüphe duyduğum kardeşim günlerdir Taksim Meydanı’ndan çıkmıyor.

Şaşkınım, çünkü bir gün bile siyaset konuştuğuna şahit olmadığım yine canım kardeşim bana sık sık telefonda “Abla sen neden evdesin, neden Taksim Meydanı’nda değilsin?“ sorusunu soruyor.

Şaşkınım, çünkü evham kumkuması annem ilk kez kardeşimin meydanlarda olayların içinde olmasından endişe duymuyor.

Şaşkınım, çünkü üniversite öğrencisi oğlum belki de ilk kez benimle ülkenin gidişatı, Başbakanın sözleri ve yaşanan olaylar üzerine bir şeyler konuşuyor.

Şaşkınım, çünkü Etiler’de, Ulus’ta, Bebek’te oturan İstanbul’un elit bilinen tabakası günlerdir gaz bombası soluyacaklarını bildikleri halde Taksim meydanına koşuyorlar.

Şaşkınım, ideolojik hareketin parçası olmalarını bir kenara bırakın siyaset konuştuklarına bile ilk kez şahit oluyorum. Şaşkınım AK Parti’ye oy verdiğini bildiğim bir çok arkadaşım günlerdir Taksim Meydanı’ndalar.

Şaşkınım evinden çıkmayan Nil evinden çıktı. Tencere, tava çaldı...

Şaşkınım, İstanbul’da yaşanan “Topçu Kışlası“ meselesi bir anda Türkiye’nin, Türk halkının meselesi oldu.

Şaşkınım, yıllardır uyuyan Türk halkının yüzde 50’sini hiç kimse uyandıramazken sonunda “bir kaç ağaç“ uyandırmayı başardı.

TOPÇU KIŞLASI

Taksim Meydanı, 1730-1754 yılları arasında padişah olan I. Mahmut tarafından yaptırılmış.

Yapımı, 1732 yılından 1739 yılına kadar sürmüş. Yani tam 7 yılda tamalanmış.

 Yapım amacı kentin kuzeyindeki ormanlardan gelen suyu çeşitli bölgelere dağıtmaktı.

Bugün Taksim Parkı ya da Gezisi denilen bölgede eskiden geniş bir çayırlık içerisinde Ermeni mezarlığı ile Ayaspaşa’da Müslüman mezarlığı varmış.

Topçu Kışlası bu geniş alana, 1803-1806 yılları arasında inşa edilmiş.

1940 yılında vali, Belediye Başkanı ve aynı zamanda CHP İl Başkanı olan Lütfü Kırdar, Prost’un kentsel tasarım projesi çerçevesinde Taksim’de radikal değişiklikler yapmış ve                               öncelikle 31 Mart Olayları sırasında bazı bölümleri tahrip  olan Taksim, diğer adıyla Topçu Kışlası yıkılmış.