HABERTÜRK

Sarıgül nereye koşar?


16 Kasım 2013

Bir kaç gün önce Mustafa Sarıgül ile Etiler Hill Side Spor Kulubü'nün kapısında karşılaştım. Ayak üstü yaptığımız sohbette kendisini oldukça motive ve farklı gördüm. Sarıgül vedalaşmadan önce "çalışmalıyız" derken, ben de istemeden kendi kendime önümüzde ki günlere istinaden ihtimaller yürüttüm;
Başka formüller üretip Sarıgül'ü CHP aday göstermeyebilir.
Sarıgül aday olduğu takdirde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı kazanır.
Ya da Sarıgül seçimleri kazanamaz. Fakat CHP'nin oylarını Kılıçdaroğlu'nun aday olduğu seçime oranla yükseltir.
Bu üç ihtimalde Sarıgül adına CHP Genel Başkanlığı'nın yollarını açıyor.
Bir tek ihtimal var ki o da oldukça düşük bir ihtimal; Sarıgül seçimlerde kaybeder ve CHP'nin oyları önceki seçime göre azalır.
Yani, Musafa Sarıgül'ün CHP Genel Başkan adaylığı için tek engel olabilecek ihtimal bu sonuncusu olabilir.
Sarıgül ile karşılaşmamızdan sonra kendi kaleminden çıkmış olan "Ne bir eksik ne bir fazla" isimli kitabını satın aldım.
Kitabı gerçekten de bir solukta okudum. Çünkü biyografisini yazarken Sarıgül kendini kasmamış. Nasıl konuşuyorsa öyle yazmış.
Kitaptan özellikle bir paragrafı sizlerle paylaşmak istiyorum;
"Bir armut ağacının dibinde doğurmuş beni anam. Tek başına, zemberi bir kış günü, karlar içinde... Yılın sekiz ayı yolları geçit vermez, karla kaplı bir köyde, Erzincan'ın Güngören köyünde. 'Armutlar ermiş, ağaçta kalmasın' deyip dalları çırparken tutmuş sancısı, üçüncü çocuğuna hamile anamın.
Çöküvermiş ağacın dibine. Çığlıklarına dokuz yaşındaki ablam koşmuş.
O da küçücük, ne yapsın! Rüzgarla yarışmış köye kadar, yardım istemek için... Yetişmişler son anda, göbek bağımı taşla kesmişler. Sarıp sarmalayıp iki odalı evimize götürmüşler. Kundaklamışlar, altımı bağlamışlar, bir parça patiska, bir parça höllükle... Bizim oralarda "höllük" derler ince toprağa... Patiskanın içine bir avuç ısıtılmış toprak, işte bizim köyün çocuk bezi o..."
Bügün tiril tiril giyinen, bir giydiğini bir daha giymemeye özen gösteren, höllük ile büyümüş bir köy çocuğunun başarıya uzanan hikayesi. Mustafa Sarıgül'ün hikayesi...
Mustafa Sarıgül nereye koşar?
Çok fazla değil bir süre sonra hep beraber göreceğiz...