HABERTÜRK

Sarıgül karmaşası


24 Ekim 2013

İstanbul’a adım atalı henüz bir gün oldu ve kendimi yine kaldığım yerden devam eden Mustafa Sarıgül tartışmaları içinde buldum.

Unutmadan şunu da belirtmek istiyorum. İzmir ve Çeşme’de kaldığım süre içinde duyduğum kadarı ile CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak adı geçen Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün adaylığı İzmir adaylarını da etkileyecekmiş.

Örneğin, aylar önce Çeşme’de CHP Çeşme Belediye Başkan aday adayı olarak kendini ilan eden Hakan Dolakay, dört gözle Sarıgül’ün adaylığını bekliyormuş. Kulağıma gelen dedikodulara göre Dolakay’ı Çeşme’ye Sarıgül göndermiş. “Ben İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olursam sende Çeşme adayısın” demiş.

Hakan Dolakay Mustafa Sarıgül’ün adayı imiş. Tabi yukarıda da belirttiğim gibi bütün bunlar dedikodu.

Ama ‘ateş olmayan yerden duman çıkmaz’ diye bir söz olduğunu da unutmamak lazım.

Bu durumda, Mustafa Sarıgül’ün İstanbul adaylığı kesinleşirse İzmir’deki diğer ilçe adaylarının dizayınında da farklı düzenlemeler olacağı sonucunu çıkarabiliriz.

Peki İzmir’in, İzmirlilerin bu konuda tepkileri nasıl olur? CHP’nin göstereceği adaylar mı, yoksa CHP mi İzmirliler için önem taşıyor?

SORUNLAR VE SORULAR ÖNEMLİ

CHP’den aday olmak için halen daha davet beklediği söylenen Sarıgül’e aslında davet çoktan yapıldı.

Fakat ortadaki sorun ve sorular başka.

Mustafa Sarıgül kaybetme ihtimali olan bir yarışa girer mi? Sarıgül’ün İstanbul’da AKParti’nin aday göstereceği rakibi kim olacak?

Aslında bilinen bir gerçek var ki o da İstanbul’da Mustafa Sarıgül AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı ile değil Recep Tayyip Erdoğan ile yarışacak.

Çünkü son yıllarda dikkat ettiyseniz İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’tan çok Başbakan Erdoğan İstanbul konusunda beyanlar veriyor.

Yani, İstanbul demek Recep Tayyip Erdoğan demek.

Diyelimki Mustafa Sarıgül CHP’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmayı kabul etti ve kazandı...

Böyle bir zafer karşısında CHP nasıl etkilenir?

AK Parti’nin kaybı kimlerin başını yer? Böylesine büyük bir zaferden sonra kim tutar Sarıgül’ü? Sarıgül nereye koşar?