HABERTÜRK

Sap döner, keser döner


09 Kasım 2014

Ne yalan söyleyeyim CHP adına üzüntü duyuyorum. Koskoca bir Anayasa Profesörünü ihraç etmekle CHP parti içi (zaten tartışılan) demokrat kimliğini üzerinden tamamen çıkarmış oldu.

Prof. Dr. Birgül Ayman Güler, “Partideki merkezin Prof. Dr. Süheyl Batum’un hukuken kesin ihracına karar aldığı duyuruldu. Siyaseten ihraç, tasfiye demektir; kaset şantajıyla olur; baskıyla olur; artık Türkiye’de çeşitli odakların ustalaştığı bin bir yolla olur.... Hukuken ihraç ise tek yolla, Tüzük’le yapılır; ilgili maddeler dayanak sayılır. Merkez hata yaptı. Kararı MYK’ya aldırdı. Oysa bu kararı PM’nin alması gerek. Bir Anayasa profesörünü hukuken ihraç ederken böyle bir hata yapılması ayıp oldu” şeklinde açıklama yapmış.

Ayıp ki hem de ne ayıp...

Bu durumda ortaya çıkan tablo şu; Yeni CHP’yi yöneten hiçbir yetkili makam kendi parti tüzüğünün ne anlama geldiğini bilmiyor.

Bütün bu gelişmelere karşın bakın Süheyl Batum ne diyor;

“Sevilen, kitlelerin medet umduğu insanlar var. Bunların arasında Emine Ülker Tarhan, Umut Oran, Metin Feyzioğlu, Ümit Kocasakal, Muharrem İnce, Birgül Ayman Güler, Dilek Akagün Yılmaz’ın da bulunduğu 8-10 isim saydım. Bunlarla görüşüp ‘elimizi taşın altına koyup yanlış gidişatı durdurmak için beraber olalım’ derlerse beraber olacağız ya da ‘bize ne’ derlerse o zaman bu oyunun suskun seyircisi olmayız dedim. Yoksa, istifa dediğiniz bir dakikalık bir şey. ‘Görüşeceğim’ dediğim isimler, sanki istifa edeceklerin listesiymiş gibi yansıtıldı. Onlarla konuşmadan nasıl böyle bir açıklama yapabilirim? Amacımın partiyi terk etmek değil, ‘partiyi sarsmak ‘olduğunu belirtmek istedim.”

Sizlere dünkü köşe yazımda Süheyl Batum’un CHP aşkından bahsetmiştim. Eminim söylemek istediği şeyler öyle bir çarpıltıldı ki sanki partiyi sarsmayacak da devirecek gibi yansıtıldı.

BATUM HAKSIZ MI

Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum haksız mı?

CHP’nin şöyle bir sarsılmaya, silkinmeye sizce de ihtiyacı yok mu?

Ayrıca Emine Ülker Tarhan’ın “her yenilgiye zafer diyen anlayıştan sıkılmıştım” sözleri 2000’li yıllardan ‘den beri süre gelen bir CHP gerçeğini yansıtmıyor mu?

Kaç seçimdir CHP’nin almış olduğu oy oranlarına bakın. Ve nereden nereye gelinebilmiş inceleyin.

Ne derler bilirsiniz; “Sap döner keser döner.” Bugün parti içinde ki bu isimlerden ürküp onları ihraç etmek isteyenler belki de bir gün onlara teşekkür edeceklerdir.

Bu söylediklerimi bir kenera yazın...