HABERTÜRK

Sancılı süreç


29 Ekim 2015

Tarih boyunca çağa ayak uydurmaya çalışmak ve değişim her zaman uzun ve sancılı süreçlere sahne olmuştur. Bu süreçler tarihin farklı zaman dilimlerinde örneğin Fransa, İtalya ve Yunanistan gibi ülkelerde iç savaşlara dönüşmüştür. Türkiye’de ise Cumhuriyetin kurulması ile birçok defa köklü ve kapsamlı değişim süreçleri yaşanmış olmasına rağmen hiçbir zaman iç savaş yaşanmamıştır. Bunun başlıca nedeni ise bana kalırsa “çağdaşlaşma” kavramının Cumhuriyet devrimlerinin temel taşları arasında yer alıyor olması ve Türk ordusunun her zaman “Yurtta sulh cihanda sulh” anlayışı içinde hareket etmesi olmuştur. Bir süredir ülkemiz çağdaşlaşmaya ayak uydurmaya çalışırken teknolojik alanda ki gelişmelerin yarattığı sonuçlara da katlanmak zorunda kalmıştır.

EĞİTİM ŞART

Bugün ise tarihin açtığı fırsat pencerelerini kullanamayan toplumların akıbetine uğramak istemiyorsak, 1 Kasım seçimlerini özgür ve adil bir şekilde gerçekleştirme, bu seçimlere yoğun bir biçimde katılma fırsatını heba etmememiz gerekiyor.

Çünkü bu seçim Türkiye’yi ya evrensel temeller değerinde ileriye götürecek ya da Orta Doğu’nun etnik savaşları, mezhep kavgaları ve şiddeti içinde yaşamaya mahkum edecektir. Seçim sizlerin...Etrafımıza karşı duyarlı olmak bir kişiyi bile medeni dünyaya yaklaştırmak, bilgilendirmek aslında bizler farkında olmadan katlanarak çoğalabilir.

Nasıl mı? Unutmayalım, hareketlerimizin sorumluluklarını üzerimize alırsak çevremize de katkımız artar.

Örneğin; günlerden bir gün kumsalda dalgalardan ve aşırı fırtınadan (şu anda ülkemizde olduğu gibi) binlerce deniz yıldızı karaya vurmuş. Medeni görünümlü bir vatandaş hemen eline aldığı her deniz yıldızını yeniden denize atmaya başlamış. Bir diğeri ise bu durumu şaşkınlıkla karşılamış ve “Deli misin sen elindekini denize atsan ne fark eder sahilde binlerce var” demiş. Deniz yıldızlarını atmakta olan vatandaş ise tekrar eline bir deniz yıldızı alıp denize atmaya devam etmiş ve şöyle yanıt vermiş: Şu an denize atarak bir hayat daha kurtardım. Şimdi ise ikinci bir hayatı kurtarıyorum. Bak onlar için fark etti” demiş.

Lütfen çevremizle ilgilenelim, hassas olalım ve ülkemizi duyarlı insanlara teslim edelim..