HABERTÜRK

Salatanızın domatesini nasıl alırsınız?


18 Kasım 2009

Tarım Bakanı, 'ithalatına denetim getiriyoruz' dedi ama yönetmeliğin 5. maddesi öyle demiyor. Bebek maması dışındaki ürünler DNA'sıyla oynandığı halde piyasaya sokulabilecek, ancak sağlığa zararı tespit edilirse toplanacak.
Frenkeştayn gıdalar hakkında geçtiğimiz günlerde sizleri uyarmıştım. Yol yakınken alınması gereken önlemlere dikkat etmezsek midemizden farklı sesler gelecek haberiniz olsun. Ülkemizde ise GDO'lu tarıma sadece deneme amaçlı olarak izin verilirken, GDO'lu ürünlerin ülkeye girişiyle ilgili herhangi bir denetim hala mevcut değil. Satışa sunulan ürünlerde ise etiketleme sisteminin olmaması, tüketicinin ne yediğini bilmesinin önündeki en büyük engel.

DÜNYA TARTIŞIYOR

Birkaç yıl öncesine kadar sadece hormonlu gıdalardan kaçınan biz tüketiciler, bundan sonra genetik yapısıyla oynanmış; balık genli domates, tavuk genli patates, akrep genli pamuk gibi ürünlere de alışmak zorunda kalabiliriz. Etiketlenme yapıldığı takdirde tüketicinin hiç olmazsa market raflarında bilinçli tercih yapma şansı olabilecek. Yani salatanızı balık genli yemek isterseniz, bu sizin kişisel tercihinizdir, beni hiç ilgilendirmez.

İnsanlarımız GDO konusunda yeteri kadar bilgili mi? Ürünler etiketle bile satılsa, ucuz olduğundan dolayı GDO'lu ürünleri tercih edenler olabilir. Örneğin; Japonya'da GDO'lu soya fasulyesi, normal soyaya göre çok ucuz. Ama buna rağmen Japonlar bu ürünleri tercih etmiyorlar. Türkiye'de GDO'nun tanımlanmasında hala problem olmasına rağmen, GDO'lu ürünler ülkemize gelmeye devam ediyor. 1999'dan bu yana da yaklaşık on kadar araştırma enstitüsünde; Bornova, Nazilli, Adana, Çukurova, Harran, Niğde Araştırma Enstitüleri'nde deneme ekimlerinin yapıldığını biliyoruz. Ama hangi çerçevede, hangi düzeydedir?

SONUÇLAR ÇIKMAYA BAŞLADI

Genetiği değiştirilmiş organizma içeren gıda ürünlerinin tespiti için numuneler birbiri ardına laboratuarlara gönderilirken, analiz sonuçları da ortaya çıkmaya başladı. Bizim bildiğimiz Kanada menşeli kırmızı mercimekte GDO geni çıktığı.

Peki ya bilmediklerimiz? Mesela, akrep genli pamukla ojelerinizi silmek ister miydiniz?