HABERTÜRK

Sakız Adası’na vizeye hayır!


28 Haziran 2011

Yunanistan en nihayet, Türkiye Cumhuriyeti ile vardığı son anlaşma netiecesinde, bir Yunanistan adası olan Sakız Adası’na yalnızca yeşil pasaport sahiplerinin vizesiz seyahatine imkan verdi.

Yani Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişiler Sakız Adası’na yeşil pasaportlarıyla vizesiz seyahat edebilecek.

Ya mavi pasaportlular?

Yunan Adaları’na pasaportunuzun rengi mavi olunca günübirlik dahi vizesiz ayak basma izniniz, yetkili makamların bütün girişimlerine rağmen halen daha yok.

Türkler’in Sakız Adası ekonomisine büyük katkısı olduğu gerçeği göz önüne alınacak olursa Yunan yetkililerin vize konusunda bu kadar diretmeleri akıl alır gibi değil.

İş bu kadarla kalsa iyi...

Sakız Adası’na günübirlik dahi gitmek istediğinizde önce Yunan Konsolosluğu’na başvurmanız gerekiyor. Sizi zorlayan birçok evrak tanziminden sonra vize ücreti olan 70 Euro’yu da pasaportunuzun arasına koyup konsolosluğa teslim ediyorsunuz. Birkaç günlük bekleme süresi sonunda pasaportunuzu aldığınızda sizi bekleyen sürpriz ise daha da aşağılayıcı. Yunan yetkililer size vizeyi taş çatlasa ancak bir ay için veriyorlar. Üstelik bir ay içinde sadece bir kez giriş çıkış hakkı ile... Böyle gaddarca bir uygulamaya bizim yetkililerden ise ses çıkmamakta. Tek bildiğimiz, günübirlik seyahat için vize istenmemesi.”

Adamlar madem bu isteği sürekli refüze ediyorlar, bari verilen vizelerin süreleri ile girişimde bulunulsun.

Hem 70 euro alıyor hem de vizeyi sadece bir ay için veriyorlar. Bize de bu yakışır...

Ne güzel değil mi?