HABERTÜRK

Saat saat 29 Ekim


31 Ekim 2012

Pazartesi kalkış: 08.00

Çeşme’den İzmir’e hareket: 08.15

İzmir Güzelyalı sahili: 08.50 - Sahil güzergahı boyunca balkonlarda Türk bayrakları dalgalanmakta. Ama nedense sayıları beni tatmin etmedi. ‘Saat henüz erken’ diyerek moralimi bozmadım.

Saat 09.00: Konak Meydanı henüz uyanmamış. Resmi binaların hepsinde binaları kaplayacak büyüklükte Türk bayrakları yerlerini almış. İçim rahat. Hemen arabayı kenara çekip bu güzel manzaranın resmini çektim.

09.30: Tatil günü rehavetinden olsa gerek şehir sessiz.

Tek tük araç görüyorum. Alsancak sahili, ara sokaklar bayraklarla donatılmış. Ama yine de sayıları yeterli değil.

Sonuçta İzmir burası...

İnsanlarımız rahatlarına düşkündürler.

Ama yine de İzmir’e güvenim tam...

Hele söz konusu Atatürk, Atatürk ilkeleri, Cumhuriyet, laiklik ise...

Yine de içimde ufak da olsa bir sızıntı var.

Son zamanlarda İzmir’de hiç duymayı ummayacağım isimlerden, iş adamlarından, esnaftan AK Parti’ye karşı bir kayış hissetmeye başladım.

Hele bir de geçtiğimiz günlerde AK Parti milletvekillerinin İzmir Kordon’da işyeri sahibi olanları İstanbul’a gezmeye götüreceklerini okuduğumda kendi kendime güldüm. Amaçları İstanbul’un AK Parti egemenliğinde senelerdir ne kadar modern yönetildiğini göstermekmiş. (Gelin bir de bana sorun. Götürülecekleri yerleri gezdiklerinde bütün İstanbul’un oralardan ibaret olduğunu sanacak kadar saf sanıyorlar herhalde İzmirlileri..)

(Bu bedava Reina, Boğaz, Sulukule gezilerine İzmir’den hangi isimler katılacaklar, merakla bekliyorum. Gezi gerçekleştiğinde bu isimleri tek tek sizlerle paylaşacağım.)

Biz 29 Ekim’e dönelim...

Saat 10.00.. Bayraklı civarındayım.. Ne Bayraklı’da ne de Bayraklı sırtlarındaki yerleşim birimlerinde balkonlarda bayrak görebildim. Neredeyse parmakla sayılacak kadar az. Üzülerek yola devam ediyorum.

Saat 10.30..

Ve Karşıyaka... Alaybey sahilinden itibaren birden gözüm gönlüm açılıyor. Mavişehir’e kadar her yer kalpaklı Atatürk resminin yer aldığı Türk bayrakları ile kaplanmış.

Günün geri kalan saatlerini an ve an sizlerle birlikte izledim.

Geç de olsa uyandınız...

Bayraklarınızı astınız..

Hem göklerde hem denizde hem de gönüllerde Türk bayrakları dalgalandı.

İzmir ve İzmirliler yine beni yanıltmadı.

Herkese gönülden teşekkürler...