HABERTÜRK

Roman City


23 Mart 2012

Karşıyaka Belediye Başkanı olduğu günden beri Başkan Cevat Durak’ı hem bir seçmen, hem de öz Karşıyakalı olarak yakından izlemeye devam ediyorum.

Başkan Durak iyi bir siyasetçi olduğu kadar son derece çalışkan ve aynı zamanda da iyi bir Belediye Başkanı olduğunu, biz Karşıyakalılar’a defalarca kanıtlamıştır.

Şimdi de Türkiye’nin ilk imarlı kentsel dönüşümünü Alaybey’de başlatma kararı almış.

Özellikle Roman vatandaşların yaşadığı Örnekköy mahallesi ile Cumhuriyet ve İnönü mahallelerinde 40 bin kişiyi ilgilendiren kentsel dönüşümü için hazırlıkları tamamlamış.

Bu mahallerin bulunduğu bölgelerde bilindiği üzere ağırlık olarak Roman vatandaşlarımız yaşamaktalar. Projeye göre bölge modern bir Sulukule haline getirilip, eğlence yerlerinin yanı sıra incik boncuk atölyelerinin de bulunacağı “Roman City” olarak adlandırılan bir turizm merkezi olacakmış.

Bana kalırsa hem bu bölge, hem de bölgede yaşayan halk için harika bir proje. Hele bir de benim gibi Roman müziklerini, eğlencelerini sevenler için nezih, temiz, minik meyhaneler, restoranlar, tavernalar açılırsa...

Yemeyin de yanında yatın...

Karşıyaka’ya farklı eğlence türleri ve renkler kazandırmanın vakti çoktan gelmiş. Neyse güç olsun da geç olmasın!

Bostanlı’nın Pissa binaları

Roma şehrinin meşhur Pissa kulesinin bizim Bostanlı’daki yatık binalarımızın yanında aslına bakacak olursanız bugüne kadar lafı bile olmamalıydı.

Ama her zaman olduğu gibi bizler işi bilemediğimizden dolayı bir türlü bu binalarımızı turizm sektörümüze pazarlayamadık.

Milyonlarca turistin gelip yıllardır yatık durumda olan Bostanlı’daki 123 konutun önlerinde poz poz resimleri çektirdiklerini düşünsenize.

Ne para kazanırdık...

Karşıyaka Belediye Başkanı Sayın Durak’ın konu ile ilgili olarak 6,5 yıldır sürdürdüğü mücadele sonunda meyvesini vermiş.

Binlik ve 5 binlikleri getirerek nazım imar planlarına bu bölgeyi özel planlama alanı olarak işlemişler ve Büyükşehir Belediyesi’nden geçirmeyi başarmışlar.

Şaka bir yana yıllardır önlerinden geçtiğim bu binaların çatlaklarını, birbirlerine yaslanmış durumlarını gördükçe içim cız ederdi. Hele bir de bu apartmanların en altlarına her geçen gün sayıları artarak açılan restoranlara ne demeli...?

Başkan Durak’ın yukarıda saydığım konular hakkındaki projelerini bir an önce hayata geçirebilseni yürekten diliyorum.

Çünkü bilin ki dünyanın hiçbir yerinde ne bir başka 35,5 ne de bir başka Karşıyaka asla bulamayız...