HABERTÜRK

Renkler ve insanlar


01 Aralık 2013

Renkler ve insanlar arasında enerji olduğu hep söylenirdi de kulak asmazdım. Ta ki Yoga öğretmenim bana "sarı" rengi daha sık kullanmamı tenbih edene kadar...
Meğer renklerin desteği ile hem bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor hem de olumsuzlukların bizi etkilemesini engelleyebiliyor muşuz.
Renklerin onarıcı ve destekleyici etkisi tam anlamıyla gerçekmiş.
Renklerin dilini bir süre önce hem Yoga öğretmenimden hem de yaptığım araştımalar sonucunda öğrenebildim.
Bakmaya doyamadığım doğa, yemyeşil ağaçlar, ruhumu aydınlatan masmavi gökyüzü, içimi huzurla dolduran bembeyaz bulutlar,rengarenk çiçekler, meyveler ve sebzeler. Rengarenk renkler...

TEDAVİ EDİYOR

Dünya Sağlık Örgütü, her gün beş öğün sebze meyve yememizi tavsiye ederken onların içinde bulunan vitamin değeri kadar renklerinde saklı olan enerjilerinin de faydalarından sık sık bahsetmekte.
Renklerin rahatsızlıkları da tedavi ettiğini biliyor muydunuz?
Örneğin kırmızı renk ,beyinde korku merkezlerini uyarıp cesaretlendirdiği için kırmızı bardak kullanımı önemlidir. Kırmızı bardak kullanımı farkında olmadan içeceklerimizi yudumlamamıza sınır getirmekteymiş. Bu yüzden vücudumuzun yüzde 70'ini içeren ve beden sağlığının en çok ihtiyacı olan suyu kırmızı dışında ki bardaklarda, diğer keyif veren içeçekleri ise kırmızı bardakta tüketmek doğruymuş.
Yani asla kırmızı bardakla su içmiyor muşuz...!

AŞKIN RENGİ NEDİR?

Her ne kadar suyu kesinlikle kırmızı bardakla içmesekte, iki farklı insanın bir araya gelmesi yani aşk söz konusu ise tek bir rengimiz var; Kırmızı.
Meğer kırmızı tutkunun rengiymiş. Hepinizin bildiği üzere geleneklerimizde kına gününde kırmızı tercih edilir. Çünkü seven ve aşık olan yürek cesur yürektir.

NEDEN LACİVERT?

Siyasetçiler, iş adamları ve bürokratlar çoğunlukla lacivert takım elbiseler ve renkli kravat tercih ederler.
Renk olarak lacivert , takım elbise ile dalga boyu olarak sağla sol beyin yarım küresi arasında otorite sağladığı için, düşüncelerde de otorite sağlamamızı kolaylaştırırmış.
Kısaca lacivert renk titreşim duygularımızı düşüncelerimizden uzaklaştırırmış.
Yani iş ile oynaşı karıştırmamıza engel olan renk lacivertmiş.
(Demek ki etrafımızda bol miktarda renk körü olan siyasetçi, iş adamı ve bürokrat var. Aman dikkat...!)