HABERTÜRK

Referandumda nasıl oy kullanacağız?


15 Temmuz 2010

Sevgili Türk halkı, önümüzde şimdiden bizleri geren ve ardından bir çok tartışmaya gebe bırakacak olan bir referandum bilmecesi var. Her ne kadar alınan karardan kimse hala net bir sonuca varamamış olsa da konu hakkında neredeyse cahil denecek kadar bilgisiziz.
Ekranlarda izlediğimiz tartışma programlarından da 'evet' ya da 'hayır' oyunun sonuçlarının bizler adına, 'hayır mı yoksa şer mi' olacağını bilememekteyiz.

Bir de yanılıp da farkında olmadan yapabileceğimiz hatalar var. Bu durumu da bana Mavişehir Muhtarı Gürol Küçükgörür hatırlattı. Muhtar Küçükgörür beni arayarak, "Ayşem Hanım referandum sırasında daha önceden tek 'evet' yazan mühür vardı. Şimdi nasıl bir yol izlenecek bilginiz var mı?" diye sorduğunda, kendisinden İlçe Seçim Kurulu'nu aramasını ve yanıtı bana da bildirmesini rica ettim. Mavişehir Muhtarı Gürol Küçükgörür'ün hassasiyetle üzerinde durduğu konu hakkında Karşıyaka İlçe Seçim Kurulu'ndan
aldığı yanıtı aşağıda okuyabilirsiniz. Bana kalırsa sizler yine de referandum günü mühürü elinize aldığınızda dikkatli olun...
Muhtar Küçükgörür;
"Sizden sonra Karşıyaka İlçe Seçim Kurulu'nu telefonla arayarak 'referandum da nasıl oy kullanacağımızı' sordum. Kesin olmayan bilgilere göre 'sandığa giden vatandaşa 2 mühür verilecek' dediler. EVET ve HAYIR.
Sorusunun cevabını almasına rağmen muhtarımız tatmin olmamış olsa gerek ki beni tekrar arayarak;
"Ülkemizin eğitim düzeyi göz önüne alınırsa 2 mühür bazı seçmenlerin aklını karıştırabilir.
Aynı pusula üzerine her iki mührü basanlar olursa şaşırmayın. Dolayısıyla oy iptalleri yaşanabilir" dedi.

Ayrıca varsayım olarak düşünelim; pusulada mühür basılacak hanede EVET ve HAYIR ibareleri yer alacak. Ya vatandaşa tek mühür verilirse? Eğitim düzeyi düşük yerlerde vatandaşa verilecek olan mühürde ne yazacaktır? Bu duruma engel olabilmek için mühür üzerinde seçmeni şartlandırıcı ibare olmamasına dikkat etmek gerekir.
"Nereden aklına geldi?" diyecek olursanız, en son mahalli seçimlerde kullanılan oy pusulaları üzerine hatırlarsanız sadece 'EVET' mührü basılı idi.
Belki bunları şimdiden dile getirmek lüzumsuz ama referandumda kullanılacak oy pusulaları bastırılmadan önce bu önemli ayrıntılara dikkat etmek gerekir. Vatandaş güven içinde ve huzurla istediği oyu kullanmalıdır."

Doğru söze nedir... ? "Keşke her mahalle muhtarı aynı hassasiyeti gösterse" denir.