HABERTÜRK

Referandum mu, ekonomik kriz mi, yoksa..?


29 Temmuz 2010

Yaz tatili mi? Hak getire... Türk halkının tatil neyine!
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin emekli paşaları rütbelerine bakılmaksızın yazı Silivri’de geçirmek üzere aranmaktalar iken kimse de tatil düşünecek ne hal, ne de muhabbet kaldı.
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Ordu’da miting yapıp fındık toplarken ‘ihanetle’ suçlandı.
Karşılık olarak ‘Dubai’deki ihaneti’ yapıştırdı.
DP lideri Hüsamettin Cindoruk Kırklareli’nde...
Başbakan Ankara’da... Mecburen, çünkü İngiltere’nin 3 aylık Başbakanı David Cameron ile iki ülke arasındaki stratejik ortaklık belgesi güncellenip, yeniden imzalanacak. AB’ye katılım süreci ile Kıbrıs konusu ele alınacak. Yani yine Arap Hasan, Hasan Arap konuşulacak.
*
Bu arada, Hatay ve İskenderun’da askere saldıran teröristler, pazartesi günü de Payas’ta polis aracına ateş açtılar. Sonuç 4 şehit daha...
Olsun... Kimin umrunda? Yüreği yanan analar, babalar dışında...
Açılım da açılım... diyerek kış mevsimini geçirmedik mi? Yazın da meyvelerini toparlıyoruz işte.
Unutmadan Türkiye’nin OECD ülkeleri arasında, şubat ayı rakamlarına göre, yüzde 14.4’lük oranla İspanya, Slovakya ve İrlanda’dan sonra işsizliğin en yüksek olduğu dördüncü ülke olması ister istemez halkın birinci gündem maddesini işsizlik yapacak iken, bizi yönetenler kayıkçı kavgasındalar.
‘Yaz geldi işsizlik geriledi’ ya da tersi ‘Kış geldi işsizlik oranı yükseldi’ gazete manşetleri ile uyanmadığımız sabah olmadı dersem, herhalde bana katılırsınız.
Medya takip merkezinden alınan verilere göre 2009’da işsizlik konusunda 42 bin 461, ekonomik büyüme konusunda 24 bin 579, enflasyon konusunda 22 bin 767 bin haber kullanılmış.
*
Ve sonuç; Turkishtime’ın yaptığı araştırmaya göre halkın yaklaşık üçte ikisinin resmi ekonomik verilere artık güvenmediği ortaya çıkmış. Desenize akıllandık..!
Şimdi de referanduma “Hayır” ya da “Evet” tartışmaları, kavgaları ile bir yaz daha geçiyor.
İnsan ömründe daha kaç yaz var ki..?
Yaz bitecek, referandum da bitecek...
Sonra kış gelecek seçim telaşı, atıp tutmaları başlayacak. Ne vaatler sunacaklar kim bilir?
Bu kış yalan da olsa tatlı bir telaş içinde geçecek belli ki...
Ya hakkında tutuklama kararı alınmış yaşını başını almış komutanlar? Daha kaç yazları, kaç kışları kaldı ki ömürlerinde?
Bugünleri de görmek varmış... Keşke görmeseydik, görmeselerdi... !