HABERTÜRK

Ponpon kızlar ve çağdaş Türkiye


04 Eylül 2010

Geçtiğimiz günlerde Reuters Haber Ajansı şöyle bir haber yazdı; “Türkiye’nin maçlarında ponpon kızlar yok” .
Haberin içeriği şöyle devam ediyor:
“Dünya Basketbol Şampiyonası’na ev sahipliği yapan Türkiye’nin maçlarında yarı çıplak ponpon kızların olmaması, çoğunluğu Müslüman olan ancak resmen laik bir ülke olan Türkiye’de tartışma yarattı.
Enerjik ponpon kızlar turnuvadaki diğer takımların maçlarında kalabalığı eğlendirdi ama Türkiye’nin Yunanistan ve Rusya’yla yaptığı maçlarda dansçılar sahaya çıkmadı.”
Türkiye adına ne güzel bir haber değil mi?
Nedenini soranlara hemen açıklama yapayım; çünkü, Rusya maçına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Hanım da katılmıştı.
Efendim, hükümet yetkilileri, AKP yöneticilerinin katıldığı maçlarda, ponpon kızların çıkmaması için, gayri resmi olarak ricada bulunmuşlar. (Unutmadan dip not düşmek isterim, dansçılar hiçbir hükümet yetkilisinin katılmadığı Fildişi Sahili maçında sahadaydı) (Bu bilgileri de Reuters Haber Ajansı’nın dünyaya duyurduğu satırlardan okudum)
Abdi İpekçi Arena’da oynanan ABD-İran maçında, mola aralarında gösteri yapan ponpon kızların, mini etek yerine pantolon ve bol tişört giymesi de ajansın dikkatini çekmiş. Pantolonlu ponpon kızlar ilginç bir görüntü sergilemiş olsalar dahi, en azından gösterilerini yaptılar. Zavallılar, Türkiye’nin oynadığı maçlarda değil sahne almak, pantolon dahi giymeyi başaramadılar.
Düşünün İran bile bizden daha toleranslı davranıyor.
Bir basketbolsever olarak kardeşim Ankara’daki arkadaşlarından “Maça bilet var” haberini duyunca sevinçle Ankara’ya gitmişti. Anlattıklarını sizlere aynen aktarıyorum:
Ankara Arena’ya gidip Türkiye-Rusya maçı öncesindeki Yunanistan-Porto Riko maçını izleyeme başladık. Molalarda “ponpon kızlar” gösterilerini yapıyordu. Yunanistan maçı bitti. Bizim maçın başlamasına yarım saat süre var, ama sahada olması gereken dans ekibi bir türlü çıkmıyor. Anladık ki bir gariplik var. Maçın başlamasına az bir süre kala “Başbakanımız salona gelmiştir” anonsu yapıldı ve garipliğin nedenini anlamış olduk.”
Kardeşimin şaşkınlıkla anlattıklarına bense hiç şaşırmadım. Açılış törenine Müslüm Gürses’i koyan AKP'nin “ponpon kızları” saklaması kadar normal bir davranış olabilir mi?
Reuters Haber Ajansı az bile yazmış...