HABERTÜRK

Pollmark’ın anketi


02 Şubat 2011

Seçimlere doğru birçok anketle karşılaşacağız.

Farklı araştırma şirketlerinin seçim anketlerinin sonuçları birbirlerinden o kadar tutarsız olacak ki, sık sık şaşıp kalacağız.

Bir bakacaksınız ana muhalefet partisi büyük bir sıçrama yapmış ve yüzdelerini artırmış, bir bakacaksınız dibe vurmuş.

Nasıl mı?

Cevabı son derece basit; Araştırma şirketine kim para verip anket yaptırıyorsa ‘parayı veren düdüğü çalar’ misali en önde hep onlar oluyorlar.

İşte emsal teşkil edebilecek bir anket sonucu; AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, AK Parti’nin Pollmark’a yaptırdığı son anketi açıklarken, birilerinin CHP’nin oylarını şişirdiğini söylemiş. Ardından da Çelik; “CHP’nin oyu yüzde 23’ün bir gıdım üstünde. MHP barajın biraz üzerinde. AK Parti de yüzde 50’ye yakın. Net rakamlar Pollmark’a ait” açıklaması yapmış.

AK Parti diğer partileri gıdım gıdım hesaplarken kendisine bol kepçeden vermeyi ihmal etmiyor. Görüldüğü üzere Pollmark’a anketi yaptıran AK Parti’nin bizzat kendisi.

SEÇİM BARAJI DÜŞMELİ

Yıllardır seçim sistemimizin çarpıklığı, yüzde 10’luk baraj sıkıntısı tartışılır. Ama sonuç hep aynıdır. BDP lideri Selahattin Demirtaş, “Erdoğan seçim barajının düşürülmesi durumunda AKP’nin tek başına iktidar olamayacağını itiraf etti” demiş..

Tek başına iktidar olamayacağına inanan bir parti nasıl Pollmark’ın anketindeki sonucu alabilir?

Seçim barajı mutlaka düşmeli. Farklı kesimlerin hepsi mecliste olmalı ve temsil edilmeliler.

Meclis ne kadar renkli olursa o kadar güçlü bir anayasa yapılabilir.

İMZA KAMPANYASI

Mustafa Balbay‘ın milletvekili adayı gösterilmesi için Burdur Sivil Toplum Platformu tarafından imza kampanyası başlatılmış.

Sadece Balbay için değil, tutuklu sanıkların birçoğu için bu kampanya başlatılmalıydı.

Haydi İzmir...!