HABERTÜRK

Polise öfke kontrolü


25 Mayıs 2011

Müdahale ettikleri toplumsal olaylarda “orantısız güç” kullanmakla eleştirilen Çevik Kuvvet’i sonunda eğitim kampına almışlar. 2011’in seçim yılı olması hesabını da yapan emniyet, 2010’da ülke çapında görev yapan 17 bin 500 Çevik Kuvvet polisinden 9 binini 16 farklı konuda eğitime tabi tutmuş.

Eğitimlerde psikolog nezaretinde özellikle ‘öfke kontrolü ve kontrollü müdahalenin önemi’ anlatılmış. Haberi okuduğumda ilk aklıma gelen büyük bir zevkle izlediğim özellikle de eşime defalarca seyrettirdiğim Jack Nichol-sen’in “Öfke Kontrolü” filmi geldi.

Bana kalırsa eğitimlerde psikolog yardımından ziyade polislere bu filmi izletseler sonuca hem daha çabuk ulaşırlar, hem de polis arkadaşlarımızın tedavileri muhteşem olur.

SAKİN OLMALIYIZ’

Eğitimlerde çevik kuvvet polisine şu mesajlar verilmiş: “Toplumsal olaylarda önce ikna metodunu kullanacağız. Her yol denendikten sonra zor kullanma yöntemine başvuracağız. Onda da orantılı güç kullanımına gidilecek. Müzakereci polisler, toplumsal olayların büyümesini önleyecek. Bu sayede kötü görüntüler ortadan kalkacak. Polisler müdahale ettikleri toplumsal olaylarda öfke kontrolüne dikkat edecek. Kafasına taş yiyen polis hemen öfkelenmeyecek. Taş yerseniz bile öfkelenmeyeceksiniz.”

Kafasına taş gelen polisin “Öfkemi kontrol etmeli, içimden 1000’e kadar sayıp rahat nefes almalı hatta gülümsemeli, sonra da bana taş atan vatandaşa, “Arkadaşım lütfen bana taş atmaz mısın? Gel güzel güzel konuşup anlaşalım da seni karakola götüreyim” diyebileceğini hiç aklınız alıyor mu?

Çevik Kuvvet Şubeleri’nde görevli psikolog ve psikiyatri uzmanları da görüşmeler yaptıkları polisler üzerinde çeşitli alanlarda anketler düzenleyip, sonuçlara göre yeni eğitimler planlayacakmış. İşte bu yeni eğitim bölümünde ilk sırayı sizlere bahsettiğim “Öfke Kontrolü” filmi almalı.

MUTLAKA İZLETİN

81 il ile toplumsal olayların yoğun yaşandığı 24 ilçede toplam 17 bin 500 dolayında Çevik Kuvvet polisi görev yapmakta. Geçen yıl çıkan ülke genelindeki 793 yasadışı eylem/gösteriye müdahale eden polisler 2 bin 862 kişiyi gözaltına almıştı. Olaylarda 254 polisimiz ile 128 vatandaşımız da yaralanmıştı. Lütfen söylediğimi kulak arkası atmayın ve Jack Nicholsen’in bu muhteşem filmini hem aile bireylerine hem seçim meydanlarında ağızlarından köpükler saça saça halka hitaben konuşan siyasetçilerimize, hem de polislerimize izletin...