HABERTÜRK

Polemikler polemikler...


30 Ekim 2013

* Cumhuriyetimizin 90. yılını kutlarken, Cumhuriyeti bizlere hediye eden Mustafa Kemal Atatürk’ü hala tartışmak neden?

* Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’nün müzik alanında Ahmet Kaya’ya verilmesi, pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı resmi sitesinde şöyle duyuruldu:

Müziği, yorumu ve söylemi ile farklı görüşlerden çok sayıda insanı biraraya getirdiği gerekçesiyle Kültür ve Sanat Büyük Ödülü ‘Müzik’ alanında merhum Ahmet Kaya’ya verilmesi uygun görülmüştür.

Yaşadığımız şu günlerde bu ödülün başka insan kalmamış gibi Ahmet Kaya’ya verilmesi biraz “kör gözüne parmağın” olmamış mı?

*CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Meclis’e başörtülü vekil gelmesi durumunda partilerinin iç tüzüğün imkanlarını kullanarak gereğini yapacaklarını ifade ederek;

“TBMM’nin Adalet ve Kalkınma Partisi’nin arka bahçesi olmadığını, olamayacağını buna asla müsaade etmeyeceğimizi vurgulamak istiyoruz” demiş.

Zaten bir müsade etseler var ya... Rahmetli Bülent Ecevit’in mezarında kemikleri sadece sızlamakla kalmaz yeminle yerlerinden sıçrarlar.

* Her gün Irak’ta, Suriye’de yaşanan iç savaşlarda onlarca insan ölmekte. Aynı durum Avrupa’da Almanya’nın başına gelmiş olsaydı herkes böyle seyreder miydi acaba?

* Brad Pitt sabun kullanmayı bırakmış. Özel bir karışımla yıkanmaya başlamış. Angelina Jolie’nin karışım nedeniyle etrafına “kötü koku” yayan Brad Pitt’in “çoban köpeği” gibi koktuğunu söylemesi geçtiğimiz günlerde gündeme bomba gibi düştü.

Ya kokarca gibi koksaydı... Söz konusu hayat arkadaşı olunca... Çekeceksin mecbur... Biri bunu Jolie’ye hatırlatsa iyi olur.

BORÇ PARA

Adamın biri, dört kişiye bir para verdi,

Adamlardan birisi “Ben bu parayı engüre vereceğim” dedi.

Öbürü Arap’tı, “Ben İnep” isterim herif, engür istemem.”

Üçüncü Türk’tü, “Bu para benim” dedi. “Ben inep istemem, üzüm isterim.”

Dördüncü de Rum’du, dedi ki: “Bırak bu lâfları, biz İstafil isteriz.

Böylece başladılar kavga etmeye. Aslında istedikleri hepsinin aynıydı, sadece farklı isimler kullanmışlardı.

(Not: Kıssadan hisse... Şu ölümlü dünyada insanoğlu farklı dillerde de olsa hep aynı şeyleri isterler. Doğar, büyür, okur, aile kurar, çalışır, yer, içer ve ölürüz. İhtiyaçlar bellidir. Neyi paylaşamayız ki...?)