HABERTÜRK

PKK ne istiyor?


27 Eylül 2011

Siirt Eruh’ta 5 askerin yaşamını yitirmesinden sonra Başbakan’dan gelen ve çok tartışılan yorumu, pazar günü ilk önce ekranda alt yazı olarak okumuştum.

Evden çıkmak için acelem olmasına rağmen alt yazı haberlerinin tekrarını ‘yanlışlık olabilir’ düşüncesi ile sabırla bekledim.

Ve işte yine Başbakan’dan aynı cümle: “Tabii PKK görevini yapıyor, biz de bunun karşısında görevimizi yapmaya devam edeceğiz.”

Kendi nüfus cüzdanlarında benimki ile aynı ‘TC vatandaşı’ yazan, sivillerimizi, askerlerimizi, kadın ve çocukları öldüren PKK’lılar, Başbakan’ın dediği gibi ‘görevli’ iseler haklarında bilmediğim ne olabilir düşüncesi ile Google’a “PKK’nın görevi nedir?” sorusunu yazdım.

Kürdistan İşçi Partisi (Kürtçe: Partiya Karkerên Kurdistan) Yani kısalmış hali ile PKK.

Türkiye’nin güneydoğusu, Irak’ın kuzeyi, Suriye’nin kuzeydoğusu ve İran’ın kuzeybatısını kapsayan bölgede bir devlet kurmayı amaçlayan ve bu amaçla söz konusu toprakların Türkiye Cumhuriyeti sınırları dahilinde kalan kısmına sahip olabilmek için güvenlik kuvvetleri, geçici köy korucuları ve sivillere karşı silahlı eylem yapan yasa dışı silahlı örgüt.

PKK, aralarında Türkiye dahil olmak üzere Avrupa Birliği, ABD, Birleşmiş Milletler ve NATO gibi bir dizi ülke ve uluslararası kuruluş tarafından terör örgütü olarak ilan edilmiş, ayrıca ABD’nin uyuşturucu kaçakçıları listesinde bulunan etnik ayrılıkçı, militan bir organizasyon.

1974 yılında Abdullah Öcalan tarafından kurulan PKK’nın ideolojisi, Marksizm-Leninizm üzerine kurulu. PKK’nın başlangıçtaki amacı, Kürdistan diye tanımlanan, Kürtler’in de yaşadığı, Irak’ın kuzeyi, Suriye’nin kuzeydoğusu ve İran’ın kuzeybatısı arasında kalan coğrafi bölgede, bağımsız sosyalist bir Kürt devleti kurmaktı.

1974 yılından bu yana on binlerce şehit vermemize neden olan PKK’nın kurucusu bebek katili Öcalan’ın yakalanma operasyonunu Amerikalılar planlarken Kenyalılar yakalamış, Türkler ise teslim almışlardı.

Bu arada Kürtler, Bağımsız Kürt Devleti kurmaktan da 7. olağanüstü kongrelerinde Bağımsız Kürt Devleti düşüncelerinden vazgeçmişlerdi, hatta yenilikte Türk hükümetine açılım da yaptırdılar.

Peki görevleri ne bu PKK’lıların?