HABERTÜRK

Osmanlıca kursu


27 Aralık 2014

İzmir’de AK Parti Konak İlçe Başkanlığı tarafından Konak Halk Eğitim Merkezi ortaklığında Osmanlıca kursu açılmış.

AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, “Bu coğrafyada yaşayanlar olarak geleceğe dair ciddi beklentilerimiz var. Barış süreci de bunlardan biri. İlk kez, milli bir proje bizim tarafımızdan yürütülüyor. Geçmişteki değerlerimize sahip çıkmamız gerekiyor. İnşallah bundan sonra okullarda Osmanlıca öğretilecek, çocuklar ecdadı sevip, daha fazla sahiplenecek” şeklinde açılan kurs hakkında bilgi vermiş.

Öncelikle şunu söylemek istiyorum, AK Partinin açmış olduğu Osmanlıca kursuna hiç mi hiç şaşırmadım.

Delican’ın konuşmasında asıl değinmek istediğim nokta başka.

Delican konuşmasının devamında, “Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş da böyle bir kurs düzenlemişti, sonra kurs kapatıldı. Bazı şeylerin normalleşmesi gerektiğini belirterek kursu açmasını istedik, cevap pek güzel değildi. Konunun siyasallaştığını ondan vazgeçtiğini söyledi. Mahalle baskısından kurtulabilse ve kursu devam ettirebilseydi biz de katılırdık. Bu kursla geçmişimizi öğreneceğiz” diyor.

Burada beni rahatsız eden, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ın da zamanında böyle bir kurs açmaya yeltenmiş olması ve şimdi konu hakkında AK Parti yetkililerine verdiği cevap oldu.

Konu siyasallaşmış ve ondan vazgeçmiş. Yani Pekdaş‘ın zihniyetinde, “Osmanlıca öğrenilmesi gerekliliği” olumlu olarak yer etmiş. Fakat şimdi siyaset gereği olaya uzak duruyor.

Bu durumda, CHP Genel Merkezi Osmanlıca konusunda gerçekten ne düşünüyor? merak ettim.

Peki , İzmir’de açılan bu kurslara CHP adına şimdi kim, nasıl muhalefet yapacak ya da fikrini beyan edecek ?

Belli ki hiç kimse...

HENÜZ 16 YAŞINDA

Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği gerekçesiyle sınıfından alınarak tutuklanan 16 yaşındaki liseli genç savunmasında, “Metni ben hazırladım, kendi irademle okudum” dediği için tutuklanmış.

16 yaşında ergenlik çağında bir gençten bahsediyoruz. Sadece kendi düşüncelerini okuduğu için tutuklanan 16 yaşında ki bir genç insanın içinde fırtınaların koptuğu, sosyal, psikolojik, fiziksel değişimlerin bir arada yaşandığı, çocuklukla erişkinlik arasında dönemde olan bir genç.

11-21 yaşları arasında ki bu dönemi, hızlı bir büyüme, gelişme ve olgunlaşmanın olduğu, gelecekteki yaşantıyı belirleyen dönem olarak da tanımlayabiliriz.

Şimdi soruyorum sizlere, bu yaşta ki bir delikanlı savunmasında başka ne diyebilirdi?