HABERTÜRK

Ortalık kızışıyor


07 Mayıs 2015

7 Haziran yaklaştıkça ortalık kızışmaya başladı. Uzun zamandır yüzü bir türlü gülmeyen halkımızın yüzünün gülmeye, devlet nezdinde unutulmadığını hissetmeye meğer ne çok ihtiyacı varmış. Tabi bütün bunlar için seçim zamanının gelmesi gerekiyormuş.

İktidarın 400 sandalye umudunu, muhalefetin iktidar olmak hevesi ile türlü vaatler sunmasını göbeğini kaşıyan adam misali keyifle izliyorum.

İktidar partisine; bugüne kadar aklınız neredeydi? Neden 13 yıldır halkı gere gere bir hal oldunuz?

Neden işsizliğe, ekonomik zorluklara çözüm aramak yerine bugüne kadar ‘çözüm süreci’ adı altında sadece kürt sorunlarına, eğitim sistemini değiştirmeye, sürekli üretilen komplo teorileri ile birilerini tutuklamaya, komşu ülkelerle didişmeye, halkın yargıya olan güvenini kaybetmesine kendinizi adadınız?

Muhalefet partilerine de; madem halkın bu kadar sıkıntıda olduğunu görüyordunuz ve bunun çözümlerini biliyordunuz, kaç seçim geçti ‘neden bugüne kadar bugün sunduğunuz çözünleri ya da vaadleri dile getirmediniz? Neden bu kadar geciktiniz?’ diye sormak istiyorum.

SEVDİM BU FİKRİ

CHP Basın Birimi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, üç adet seçim bildirgesi kitabını posta yoluyla Başbakan Davutoğlu’na yollamış. Tekin, konuya ilişkin açıklamasında, “Ne olur ne olmaz, kaybolur, postada zarar görür, eline geçmez diye üç adet gönderdim. Sayın Başbakan alsın, okusun ve görsün ki her vaadimiz bir temele, ihtiyaca, hesaba, kitaba dayanmaktadır ve kaynağı da vardır” ifadesini kullanmış.

Sevdim ben bu fikri. Çünkü, eğer iktidara gelir de vaadlerini yerine getirmezler ise bizlerde CHP’ye aynen üçer kopya iadeli taahütlü seçim bildirgesi göndeririz. Baksanıza belki de ilk defa CHP halkın refahına yönelik merkez parti vaadlerinde bulunmakta;

*Yoksulluk 4 yıl içinde tarihe gömülecek.

*Asgari ücret 1500 TL olacak.

*Emeklilere çift maaş ikramiye verilecek.

*Ortadoğu’ya barış gelecek. Suriye’ye silah değil, insani yardımlar gidecek.

*Kredi kartı borcundan müzderip hapis cezası bekleyen 550 bin vatandaş göz önüne alınarak kredi kartı faiz borçlarının yüzde 80’i silinecek.

*Askerlik önce 9, sonra 6 aya inecek. Bunun dışında üniversite öğrencileri yaz tatillerinde askerliklerini yapabilecekler.

*Aile sigortası 720 TL olacak.

*Refah tabana yayılacak.

*Paranın ekonomideki dolaşımı için gerekli kanallar açılacak.