HABERTÜRK

Organik tarıma hibe


16 Kasım 2012

Türkiye’de organik üretim alanları, organik ürünler ve bu alanda üretim yapan çiftçi sayısı son yıllarda hızla artarken halkımızın organik gıdalara olan ilgisi de o oranda artış gösteriyor.

Yanlız son zamanlarda halkımız organik ürünleri yemekten çok yetiştirmeye de merak sardı.

Örneğin ben...Yazlık evimin mendil büyüklüğünde ki bahçesinde bütün bir yaz organik sebze yetiştirdim. (kendi toprağımda, ilaçsız, doğal yollarla)

Meğer bir avuç toprak deyip de geçmemek lazımmış. Bir avuç toprak bize bütün bir yaz boyunca yetecek kahvaltılık domates, sivri biber, dolmalık biber, patlıcan ,taze soğan ve daha neler neler vermedi ki...

Hepsinde el emeğim göz nurum var. Herbirini dalından koparıp sofraya koymanın zevkini bir kere tattıktan sonra organik tarıma özenmemek mümkün mü?

Tanıdığım bir çok kişi benim gibi işe önce kendi evlerinin bahçelerinde başlayıp sonra da tarla sahibi oldular.

Organik tarım Türkiye’nin en dinamik sektörlerinden biri haline geldi. Eğer siz de gelişen pazarda yerinizi almak istiyorsanız 14 Ocak-29 Mart 2013 tarihleri arasında ilçe ya da il tarım müdürlüklerine başvurarak, “Organik Tarım Destekleme Programı “ kapsamında verilen hibelerden yararlanabilirsiniz. 2013 bütçesi tam 90 milyon lira imiş.

Başvuruda bulunanların kimlik, arazi ve ürün bilgileriyle tarımsal desteklemelere ilişkin bilgilerin de kayıt altına alındığı bir veritabanı olan “çiftçi kayıt sistemine “ ve ayrıca Organik Tarım Bilgi Sistemine’de üye olmaları gerekmekteymiş.

Meyve sebze üreten çiftçilere dekar başına 35 lira destek verilecekmiş. Tarla bitkileri üretimi için verilen destek miktarı ise dekar başına 10 lira olarak belirlenmiş. Çiftçilere tarla bitkileri üretim alanları için dekar başına destekleme ödemesi 10 lira iken meyve sebze üretimi için dekar başına 35 lira destek verilecekmiş.

Son olarak yeni başlayanlar için şu önemli bilgileri de vermek istiyorum. Organik tarım üretiminin her aşaması kontrol ve sertifikasyon kuruluşları tarafından kontrol edilmeliymiş.

İzmir de ki Kontrol ve Sertikasyon kuruluşlarının isim ve iletişim bilgileri şöyle;

BCS OKO-Garantie 02323390581, İMO Control 02323474705, Ecocert Denetim 02323434360 , Etko Ekolojik 02323254964, Başak Ekolojik ürünler 02322394544 (Gördüğünüz gibi kimseyi rakip kabul etmiyor sizleri de pastadan pay almaya davet ediyorum)