HABERTÜRK

Öpüşmek yok!


12 Kasım 2009


Halimize güleyim mi üzüleyim mi bilemiyorum. Domuz gribi çıktı çıkalı garip garip huylar edinir olduk. Bugüne kadar şapır şupur öpüşen halkımız "öpüşmek yok" sloganı ile ortalıkta dolaşıyor. Hani bir zamanlar oyuncak bebekler vardı önlerinde kocaman "öpme beni " yazardı, aynen öyle neredeyse boyunlarına "öpme beni" yazısı asacaklar.
Şaka yapmıyorum... Arkadaşınızın, eşinizin dostunuzun boynunda "öpme beni" yazısı görürseniz hiç şaşırmayın. Çünkü şimdi moda bu...!
Havaalanında yakın bir arkadaşımı ağzını kapatan beyaz bantla gördüğümde onun adına nasıl üzüldüm anlatamam. Merhaba derken "Hayırdır, ameliyat falan mı oldun? Rahatsız mısın?" diye sordum.

KAFA TOKUŞTURANLAR

Yanıt: "Hayır, domuz gribi var ya..."
Ben: "Eeee... Varsa ne olmuş? "
Arkadaşım: "Ortalık hapşıran tıksıran insan dolu, tedbir alayım dedim."
Ben: "Hoppala! E.. be kızım bunca sene uçağa ağzında bantla mı bindin? Bulaşacak hastalık bir domuz gribi mi var. Bunca yıl piyasada başka hastalık yok muydu? Neyse yakışmış. Sen hep böyle kal" dedim ve yanından uzaklaştım. Dalyanköy'de beni her gördüğünde boynuma sarılan bir başka arkadaşım, "A... Şekerim biliyorsun öpüşmek yok."
Muck muck havada uçuşan uzaktan öpücükler ardından, "Biz öpüşme faslını kaldırdık. Baksana ortalık 'Domuz Gribinden' kırılıyor."
İçimden, ne zaman bu moda biter acaba derken, ön masada selamlaşan iki beyin kafa tokuşturma sesiyle kendime geldim. Duruma anlam veremeyen Elif: "Ayşem abla, ne oluyor? Adamlar neden kafalarını birbirlerine vurdu. Öpüşmenin yerini kafa tokuşturmamı aldı."
Buyrun açıklayın şimdi...

YAKINDA MODAYA DÖNER

"Hayır Elifcim.. Bu ayrı bir selamlaşma şekli. Belli bir siyasi görüş içindeki beyler genellikle böyle selamlaşır. Öpüşme meselesine gelince bence bu konuya hiç girmeyelim. Çünkü bizim insanlarımıza sürekli yeni modalar yaratmak gerekiyor. Yoksa mutsuz oluyor, konuşacak konu bulamıyorlar. Sanki bugüne kadar öpüşenler hastalıktan kırıldı. Yıllardır sadece uzaktan selamlayan Avrupalılar gibi davranmış olsaydık, bugün bu komik manzaralara şahit olmayacaktık. Merak etme uzun sürmez bu durum. Yarın başka bir hastalık modası ya da gündem maddesi çıkar, unutur giderler."
Ağız bantlarının yakında göreceksiniz ki, çeşitli renklileri, çiçekli-böceklileri çıkacak, onlardan bıkılana kadar da bu moda devam edecek.
Anlayacağınız "Domuz Gribi" yüzünden düştüğümüz trajikomik durumlar beni fena halde sıktı.