HABERTÜRK

Önce engelliler


07 Aralık 2012

Bu hafta oldukça yoğun geçti. Önce, Engelliler günü ile ilgili etkinlikleri izledim.

Örneğin; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu, Büyükşehir Belediyesi Engelli Eğitim Merkezi’nde eğitim alan engelliler ve ailelerini ağırladılar. Bu anlamlı organizasyona 300 engelli aileleri ile birlikte katıldılar.

Peki “Engelliler günü” diye bir gün olmalı mı? Tabi ki olmamalı... Onlar, bizlerle hertürlü eşit haklara sahip olup yanlızca öncelikleri olan vatamdaşlarımız. Fakat böyle günler biraz da olsa onların öncelikleri olduğunu bizlere hatırlatmakta faydalı olmuyor değil.

Hatırladıkça hala kendime kızdığım bir olayı anlatayım sizlere; Her zaman ki aceleciliğim yüzünden alışveriş merkezlerinden birinin önüne rastgele arabamı park edip arabadan hızla fırlamıştım. Bir an gözüm arabamı park ettiğim yere takıldı..’ Engelli Park Yeri’ yazmaktaydı. ‘Aman canım alt tarafı 20 dakika sonra çıkacağım ‘ diyerek umursamadım ve koşarak alışveriş merkezinden içeri girdim. İşim alışılageldiği gibi uzadığından ancak bir saat yirmi dakika sonra arabamın yanına geri dönebildim.

Tam o anda da arabama ceza yazan polis memuru ile burun buruna gelmiş oldum. İtiraz seromonim başladığı sırada polis memuru; ‘Hanımefendi burası engelli vatandaşların park yeri. Siz engelli misiniz?. Arabanız da engelli işareti yok. Ayrıca engelli bir haliniz de yok’ dediğinde ( hazır cevabım ya...) ‘Memur bey belki zihinsel engelleyim. Nereden biliyorsunuz?’ diyerek kendimce durumu kurtarmaya çalışmıştım.

Daha sonra kaderime razı olup, elimde ceza makbuzu ile arabaya binip oradan ayrılırken yerime park eden arabaya gözüm takıldı. Plaka da engelli işareti vardı. Arabadan inen bacakları sakat vatandaşı gördüğümde yaptıklarımdan nasıl utandığımı tahmin edemezsiniz. Neyse bugün burada itiraf edip içimi dökerek biraz olsun rahatlamış oldum.

Bir daha engelli park yerine park etmek mi ?Asla...

Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı...

Engelliler günü etkinliklerinden sonra bu hafta ayrıca , “Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkı” verilişinin 78. yıldönümü, kutladık. Yine İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde düzenlenen panelin konusu “Kadın ve Siyaset” idi. Haklarımız verildiğinden bu güne kadar tam 78 sene geçmiş . Ve farkında mısınız hala 78 yıl önce ki yerdeyiz.

Peki suç kimde ? 

Biz kadınlar da mı ? 

Yoksa bizlerinde her yıl aynı zamanda (engellilerimizin gibi) hatırlanmaya ,hatırlatılmaya hala ihtiyacımız mı var?