HABERTÜRK

Ölü yıkama kursuna gider misiniz?


02 Ekim 2012

Haberi okuduğumda ilk tepkim ‘yok artık ‘ olmuştu. Şöyle yazıyordu; “Zonguldak Müftülüğü ile Halk Eğitim Merkezi, kadınlara yönelik ‘cenaze yıkama ve kefenleme kursu’ açtı. Dersler yoğun ilgi gördü. Toplam 32 saat süren kursa katılan 22 kadın, eğitmen eşliğinde evlerinden getirdikleri bebek üzerinde uygulama yaparak ölü yıkama ve kefenlemeyi öğrendi.”

Siz olsanız böyle bir kursa katılır mıydınız?

Ben düşünmek bile istemiyorum.

Rahmetli babaannem vefat ettiğinde halamla birlikte babaannemi yıkama görevi bana düşmüştü. Bugün hala gözümün önünden gitmeyen o anları mecbur kalmadıkça yaşamayı bir daha asla istemem. Değil ki 32 saat boyunca oyuncak da olsa bir bebek ile ölü yıkama ve kefenleme kursu göreceğim.

Sonuçta bu işin uzmanı erkek ve bayan hocalar var. Onların eşliğinde yapılması gerekenler yıkama esnasında zaten yapılıyor.

Bizzat yaşadığım olayı hatırlatan bu haber beni o kadar rahatsız etti ki bugün burada yazma zorunluluğu hissettim. Hatta ‘gariplik ben de mi acaba ?’diye merak ettiğimden yardımcımız Süheyla’ya böyle bir kurs açıldığı takdirde gidip gitmeyeceğini sorduğumda; “ Aman ,nereden geldi aklınıza. Hayatta gitmem. “ yanıtı aldım.

Arkadaşım Buket; “Ayşem delirdin mi? Nereden çıkardın akşam akşam .Tabi ki gitmem.”

Ayça, “Aaaa delinin zoruna bak. Zaten şu kadar aklım kaldı. Onu da oralarda yitireyim istiyorsun galiba...”

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İzzet Er,15 Eylül 2009 yılında çıkan habere göre, Milli Eğitim Bakanlığı ile gidilen işbirliği sonucu Türkiye’nin tüm il ve ilçelerinde gassallık (ölü yıkama) kursları açılacağını, çalışmanın altyapısının oluşturulduğunu yayınlanan genelgeyle il müftülüklerinin bilgilendirildiğini söylemiş. Sonra da Zonguldak örneği gibi bu kurslar yavaş yavaş açılmaya başlamış.

Ben gitmiyorum, sen gitmiyorsun, bizimkiler gitmiyor. Peki kim gidiyor bu kurslara?

Ya siz...? Gider misiniz ya da gittiniz mi?

AK PARTİ KONGRESİ SONRASI

Başbakan Erdoğan yeni A Takımını uzun süren titiz çalışmalar neticesinde seçti. Umarım yeni A takımına İzmir’den de onay çıkmıştır. Yenilenen kadronun hem İzmir AK Parti İl teşkilatına hem de Türkiye’ye hayırlı olmasını diliyoruz...