HABERTÜRK

Okuluma dokunmayın


17 Ekim 2016

Öyle bazı okullar vardır ki “O” okullardan mezun olmak bir ayrıcalıktır. Bunlar memleketin köklü liseleridir. Bu liselere kolay kolay giremezsiniz. Mesela, İzmir Bornova Anadolu Lisesi. Bizler, yani İzmir Bornova Anadolu Lisesi Mezunları kendimizi kısaca BAL’lılar olarak tanıtırız. Örneğin ben “BAL 85 mezunuyum”. Bizler, henüz 11 yaşındayken ilkokul 5. sınıfta çift sınav ile çok yüksek puanlar alarak BAL’lı olmaya hak kazanmıştık.

Mezunlarımızın üniversite sınav başarısı yüzde 80-90’larda idi...( Halen daha da öyle olmaya devam ediyor.) Öğretmenlerimiz de tıpkı bizler gibi seçme öğretmenlerdi. Benzer bir şekilde sınavla bizim gibi köklü okullarda görev alabiliyorlardı.

Fakat “Proje Okul” uygulamasıyla bu duruma son verildi ve okulumuz 155 proje okulun arasına sokuldu.

Bakın, önce okullara “Bakan onayıyla” müdürler atanmaya başlandı. Sonra, birçok başarılı öğretmen görevden alındı ve daha öncesinin aksine herhangi bir kural aranmaksızın yerlerine yenileri atandı.

Aslında değişimler sessiz sedasız Eylül 2014’te başladı.

 

AÇIKLAMA YAPILMADI

 

Türkiye’nin en yüksek puanlı ve yüzde 1’lik diliminde olan bu köklü okullara sessiz sedasız çok düşük puanlı bazı öğrenciler yerleştirildi. Hem de ne Bakanlığın web sitesinde ne de kamuoyunda açıklama yapılmaksızın.

TEOG ile öğrenci alan bu okulların 10, 11 ve 12’nci sınıflarının boş kalan kontenjanlarına nakil için taban puan şartı aranmadan düşük puanlı öğrenciler geçiş yapmışlar.

(Örneğin ; 494 puanlı Kabataş Erkek Lisesi’ne 362 puanlık öğrenci alınmış.)

Haziran 2015’de ise bu liselerin öğretmenleri görevden alınmaya başladı..

Eylül 2016’ da ise bir genelge çıkarıldı ve liselerde görevden almalar sistematikleşti. “Proje okul” ilan edilen 155 lisedeki öğretmenlerden 8 sene ve üzerinde bir süredir çalışanlar “norm fazlası” ilan edildi.

Sonunda da bardak taştı ve olanlar oldu.

Bütün veliler ve öğrenciler “proje okul” kapsamına girmeyi protesto ettiler.

Aynı şekilde bizler de “proje okul” kapsamına girmeyi reddediyoruz. Kimse okullarımıza dokunmasın.

İzmir Bornova Anadolu Lisesi bir klasiktir, tıpkı proje okul kapsamına alınmış olan diğer okullar gibi.

Hiçkimse BAL’lı olmak ayrıcalığını elimizden alamaz. Bizler eğitimin en yüksek olduğu, hatta en kurcalanmamış olduğu dönemlerde eğitim gördük.

Zaten farkımızı fark ettikleri için neslimizi ve bizlerin arkasından gelecek olan nesilleri yok etme çabasındalar.

Farkında değil misiniz?