HABERTÜRK

Ödül tartışması


25 Haziran 2015


Reza Zarrab’a verilen plaket tartışması sürüyor. Plaketi alan ve onu plakete layık görenler dışında durumdan neredeyse herkes rahatsız iken, ödülü veren ve fotoğraf çektiren AKP Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da; “
Eğer önceden bu isme ödül vereceğimi biliyor olsaydım o karenin içinde yer almazdım” diyerek durumu değerlendi.

Ve olanlar oldu. Şu an AK Parti hayranı yazarlar kendisini topa tutmuş durumdalar. Gerçek duygularını dile getirdiği için ne parallelciliği kaldı ne de hainliği.

Numan Kurtulmuş’u siyasetçi olarak her zaman beğenmişimdir.

Büyük umutlarla partisi HAS parti’yi AKP ile birleştirdiği dönemleri hatırlarsanız, o günlerde şu satırları yazmıştım:

Tükenişleri olur. HAS Parti Türkiye’de önemli bir alanda doğru siyaset üreten bir parti, Ancak AKP ile birleşme HAS Parti’nin de, Kurtulmuş’un da bitişi olur”

Genel Başkanı olduğu HAS Parti’yi feshederek 12 Eylül 2012’de AK Parti’ye katılan Numan Kurtulmuş’a bir çok partili karşı çıkarken, bir takım hesapları olan bazı partililerde destek vermişlerdi.

Birleşme töreninde rotezi takılırken Numan Kurtulmuş, “AK Parti’ye elimizi, ruhumuzu, bütün benliğimizi taşın altına koyarak bir nefer bir karınca gibi çalışmaya geldik” demişti.

Dediğini de yaptı.

GÜNAH KEÇİSİ BULUNDU

4 Ekim 2012 günü AK Parti Merkez Yürütme Kurulu’nda yapılan revizyonla, Kurtulmuş, Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.

10 Ağustos 2014 tarihinde Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ın 62. Hükümeti kurmakla görevlendirdiği Ahmet Davutoğlu tarafından da Başbakan Yardımcısı olarak görevlendirildi.

Peki kendisi ile birlikte büyük umutlarla AK Parti’ye ilhak eden ve o günden sonra AK Parti adına karınca gibi çalışan HAS partililere ne oldu?

Hiç biri milletvekili adayı olarak istedikleri sıralarda yer alamadılar. Hepsi tavandan biçildiler. Sadece Numan Kurtulmuş 25. Dönem Ordu milletvekili seçildi.

Zaten şimdi de Numan Kurtulmuş AK Parti içinde yıpratılma sürecine girdi.

Suçu ise Rıza Zarrab’a ödül verdikten sonra Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci gibi, “Vicdanen rahatsız olmadım” demeyerek gerçek duygularını dile getirmek.

Plaketi veren Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) konuyla ilgili açıklama yapmış ve (sanki firma sahibi hakkında bilgi sahibi değiller) kendini aklamış:

Plaketler kişilere değil firmalara verilmektedir. Bu konuda TİM’in plaket alacak firma temsilcilerine dair herhangi bir tasarrufu söz konusu değildir.”

Sonuç olarak günah keçisi bulundu: Numan Kurtulmuş.