HABERTÜRK

O kız ve üniversiteler


28 Mart 2012

Kenan Işık’ın sunduğu Kim Milyoner Olmak İster? yarışmasına katılan Siyaset Bilimi öğrencisi, “TBMM başka hangi adla anılır?” sorusuna ‘Yüce Divan’ cevabı verince hem sosyal medyanın hem de köşe yazarlarının diline düştü.

Bir genç kızın bu duruma düşmesini hoş karşılamadığımdan konu hakkında tek satır yazmak istemedim. Fakat genç kızımız pişkince cevaplar vermeye, konu hakkında herkese laf yetiştirmeye devam edince bugün kendime hakim olamadım.

Nedenine gelince...

Hazır eğitim sistemimizin tartışıldığı şu günlerde genç kızımız Yeditepe Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümü öğrencisi Gözde Umay Dalkalı’nın kendisine saldıranlara şu yanıtı vermesini beklerdim:

“Siz Yeditepe Üniversitesi Siyaset Bilimi’ne kaç puanla girildiğini biliyor musunuz? Bu bölüme girmek için alim olmaya gerek yok.”

Fakat genç kızımız bu yanıtı asla vermez. Çünkü dünyadan haberi olmayan, eğitim sistemini bilmeyenleri bu konuda kandırmak kolay.

“Siyaset Bilimi” denince bölüm adı havalı geldiğinden yazan çizenler konu hakkında yorum getirenler bu bölüme girmeyi deveye hendek atlatmak kadar zor zannediyorlar. Bu nedenle de kızımız da kendinin çok akıllı zannedilmesinin keyfini sürüyor.

Üniversitede oğlu olan bir anne olduğumdan yıllardır eğitim sistemimizin bütün yanlışlarını, değişimlerini, çarpıklıklarını bilfiil diğer velilerle ve eğitimcilerimizle birlikte yaşadım.

Hatta eğitimcilerimizle görüşerek defalarca kaleme aldım, köşeme taşıdım.

Bu kızımız benim oğlumla aynı yaşta. Aynı yıl üniversiteye başlamışlar. İşte bu gençler, yıllardır süregelen çarpık eğitim sistemimizin çocukları.

Özellikle özel üniversitelerde bölüm yaratmış olmak, öğrenci alıp kontenjan doldurmak için yeni yeni bölümler üretilmiş.

Örneğin Siyaset Bilimi, AB ve Siyaset Bilimi, Uluslararası ilişkiler, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler gibi gibi...

Yani anlayacağınız Hasan Arap, Arap Hasan meselesi...

Hepsi de birbirine benzeyen fakat isim ve kontenjanları ayrı bölümler. Puanları da aşağı yukarı aynı ve son derece düşük puanla öğrenci almaktalar.

Bu genç kızımızı yargılayıp köşelere taşımadan önce bütün yazarlarımızı ve konu hakkında ahkam kesenleri, öncelikle (hazır pazar günü YGS gerçekleşecekken) üniversiteye giriş sistemimizi ve bölümleri, bölümlerin puanlarını incelemeye davet ediyorum.