HABERTÜRK

‘O’ ilaç asla piyasadan kalkmamalı


10 Eylül 2011

Sigara bıraktırma tedavisinde çok kullanılan ve ülkemizde de hem eczanelerde satılan hem de Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz dağıtılan Champix adlı ilaç hakkında “Canadian Medical Association Journal” isimli tıp dergisinde yayınlanan makale ortalığı ayağa kaldırmış.

Araştırmaya göre ilacın felç, kalp yetersizliği, kalp krizi dahil kalp-damar hastalıkları riskini yüzde 72 oranında artırdığı söylenmekteymiş.

Öncelikle kendi deneyimlerinden bahsedeyim ki neden ‘o’ ilacın piyasadan kalkmasına karşı çıktığımı sizlere daha net anlatabileyim.

2007 yılında prospektüsüne intihar eğilimi, depresyon ve ajitasyon gibi ciddi psikiyatrik yan etkilerinin olabileceği uyarısının eklenmiş olduğunu bilgisini ise ben dip not düşmüş olayım.

Bahsedilen bu ilacın ilk deneklerinden biri sevgili eşim olduğundan yıllardır ilaç hakkında yazılıp çizilen her şeyi takip ettiğimden ve bizzat kullanan biri ile bir arada yaşadığımdan, ilacın her türlü etkisinin uzmanı oldum diyebilirim.

Dünyada denenmiş olan bütün yöntemler uygulanıp eşim sigarayı bırakamayınca son çare olarak o zamanlar piyasaya yeni çıkmış olan Champix Amerika’dan getirtildi.

İlacın içilmesinin belli periyodları var. Öncelikle size sigarayı yasaklamıyor. İlacı kullanmaya başladıktan bir hafta sonra zaten isteseniz de içemiyorsunuz.

Tabi bu arada neler neler olmuyor ki... Herkes de farklı farklı ortaya çıkan yan etkilerin bana kalırsa en dehşet verici olanı eşimde ortaya çıktı.

Bir gece yarısı dehşet içinde beni uyandırdı ve “İyi misin?...” diye sordu. Yüzündeki garip ifadeden korktuğu belli olduğundan “Hayrola? İyiyim. Asıl sen iyi misin?” dedim.

Bilmiyorum. Yatakta kan yok değil mi?”

Canım sen neden bahsediyorsun? Ne kanı? Yok işte hiçbir şey. Her yer kupkuru...”

Biraz önce seni kıyma makinesinde doğradım da... Neyse rüyaymış” diyerek tekrar uykuya daldı.

Eşim ‘o’ ilaçla sigarayı bıraktı bırakmasına ama bir de bana sorun...