HABERTÜRK

Numara yapmayın mutlusunuz...!


14 Şubat 2012

Son günlerde ülkemizde hepimizin boyunu aşan olaylar cereyan etmeye devam ettiğinden sizler gibi ben de film şeridi izler gibiyim.

Fakaaat... Ülkemizde bir taraftan sürekli bizleri geren ve yaşam şekillerimizi direk olarak etkileyen olaylar gelişirken, diğer taraftan da haberimiz olmadan mutlu olmaktaymışsınız.

Hiç kimse numara yapmaya kalkmasın. Yemezler...

IPSOS’un yaptığı araştırma ile dünyanın en mutlu halkının yaşadığı ülkeler sıraya dizilmişler.

En mutlu halk yüzde 51 ile Endonezya’da yaşarken, yüzde 43’le ikinci sırayı Meksikalılar ve Hintliler, ardından da üçüncü sırayı Türkler ve Brezilyalılar almış.

Araştırma kapsamında 24 ülkedeki 18 bin 687 kişiye yöneltilen sorulara Türklerin ve Brezilyalıların yüzde 30’u ‘çok mutlu’ olduklarını söyleyerek yanıt vermişler. Listenin dördüncüleri yüzde 28’le Avustralyalı ve ABD’liler, beşincisi ise yüzde 27’yle Kanadalılar.

En mutsuz ülkeler ise, yüzde 6’yla Macaristan, yüzde 7’yle Güney Kore, yüzde 8’le Rusya, yüzde 11’le İspanya ve yüzde 13’le İtalya.

Dünya nüfusunun yüzde 22’si araştırmanın sonucuna göre kendisini çok mutlu hissediyormuş. Yani kimsenin ekonomik küresel krize, savaşlara, dünyanın sonunun geldiğine ya da küresel ısınmaya takıldığı falan yok.

Sizleri bilmem ama araştırma şirketinin rakamları bana biraz düşündürücü geldi.

Nedenine gelince; En mutlu halk olarak ilan edilen Endonezya’da bilindiği üzere fakirlik son derece ileri boyutlardadır .

Gelelim ikinci mutlu ülke Meksika’ya... 111 milyona varan nüfusuyla Latin Amerika ülkelerinin en kalabalık olanıdır.

Ülke, hızlı nüfus artış oranı, yüksek işsizlik gibi tipik bir gelişmekte olan ülke problemlerine sahip. Fakat Meksika halkının belki de örnek alıp uygulamamız gereken bir adetleri var; Meksikalılar yılbaşlarını 12 üzüm yiyerek kutlarlarmış.

Tam saat 12 olduğunda kilise çanı 12 kere çalar her çalışında bir üzüm yenir ve her üzüm yenildiğinde bir dilek tutulurmuş. Eğer böyle yapılırsa dileklerin yerine geleceğine inanırlarmış.

Hindistan deseniz keza aynı şekilde. İşsizlik fakirlik diz boyu...

Ama mutlularmış...

Eh! Bu da demek oluyor ki; Dünya üzerinde mutluluğun ölçü birimi para değilmiş.

Sevgiler gününüz kutlu olsun...