HABERTÜRK

Nevruz öncesi...


16 Mart 2012

Nevruz Bayramı ile bunca yıldır hiçbir ilgisi olmayan ben, bu yıl dört gözle Nevruz’u bekler oldum. Hatta bugün belki de yazarlık hayatımda ilk kez konu hakkında yazı bile yazıyorum.

Tabi bu davranışımda İstanbul’un soğunun etkisini, itici gücünü anlatmama gerek yok. Hiç bitmeyecekmişcesine geçirmekte olduğumuz kış mevsiminden dolayı İstanbul’da resmen soğuktan kanım, iliğim, bedenim, her tarafım dondu.

İnanın bana, İzmir’in kıymetini İstanbul’da yaşamaya başladıktan sonra daha da anlar oldum. Bizler İzmir’de en soğuk kış günlerine bile sabahları güneşle uyanırız.

İstanbul’da ise ne mümkün...

Neredeyse tam 4 aydır her gün gri bir havaya uyanıyorum. İnsanların İstanbul’un fantastik güzelliklerine rağmen neden bu şehirde mutlu olamadıklarını şimdi daha net anlayabiliyorum.

Çünkü güneşi görmüyorlar... Güneş insanı mutludur, sıcaktır, sevecendir, hayat doludur, umutludur...

İşte sırf bu nedenlerden ötürü Bahar Bayramı olarak bildiğim Nevruz Bayramı’nı bu yıl İstanbul sınırlarında iple çeker oldum. Psikolojik de olsa Nevruz’dan sonra sanki artık güneşi görebilecekmişim gibi bir hisse kapıldım. Örneğin bugün bile sizler İzmir’de güneşli bir güne uyanmış, gazetelerinizi okurken, ben sağanak yağışlı gri bir havada sizlere bu satırları yazmaktayım.

(Ruh durumumu anlayın artık.)

Nevruz Bayramı geliyor diye sevinirken internetten şöyle bir kısa araştırma yapmayı da ihmal etmedim. Nevruz’un Türk Dünyasındaki İsimleri hakkında bilginiz var mıydı? Tabiatın ve millî uyanışın birleştirilmesi anlamını taşıyan Nevruz (Yeni Gün) şenlikleri farklı isimlerle de kutlanmaktaymış. İşte ilgimi çeken bir kaçı;

Ulusun Ulu Günü,

Ergenekon,

Bozkurt,

Babu Marta,

Kürklü Marta,

İlkyaz Yortusu,

Yeni Gün,

Yeni Yıl,

Bahar Bayramı,

Yörük Bayramı,

Türkler, Farslar, Kürtler, Arnavutlar, Gürcüler ve Afganlarca benimsenmiş olan Nevruz Bayramı Asya Kıtası’nın büyük bir bölümünde Mart ayının gelmesiyle birlikte coşkuyla kutlanacak.

Ve ben güneşi göreceğim...

Fakat biraz once benim bütün bu sevincimi kursağımda bırakan bir haber ilgimi çekti. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Nevruz etkinliği kapsamında yaklaşık 130 merkezde, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve BDP olarak miting düzenleyeceklerini söylemiş.

Benim ‘Bayram’ dediğime onlar ‘miting’ diyerek neden acaba sevinçlere gölge düşürmeyi adet edinmişler ?

İşte sanırım bütün mesele burada ...

Kültürler arası anlayış...