HABERTÜRK

Nerede kalmıştık...?


19 Mayıs 2012

Öncelikle dün yazmış olduğum konu hakkında ufak bir bilgi tazelemesi yapayım. Şirketlere ‘Zor İnsanlarla Başa Çıkma’ başlığı altında eğitimler veren uzmanlar, bu tip insanları ‘iletişim kurmakta zorluk çekilen kişiler’ olarak tanımlamaktalar demiş ve onları gruplandırdıklarından bahsetmiştim; saldırganlar, zorbalar, sinsiler, aniden öfkelenenler, şikayetçiler, pasif agresifler, muhalifler, her şeyi bilenler, balonlar, buldozerler, umursamazlar, kararsızlar.

“Peki bu durumda, hem ülkemizde hem de dünyada son günlerin en çok konuşulan, tepkileri en çok tartışılan Başbakan Erdoğan’ı uzmanlar acaba nasıl değerlendirebilirler?” diye düşünüp birkaç örneği alt alta sıralamaya başladım. (Kedinin başına ne gelirse bilirsiniz ki hep meraktan gelirmiş.)

Dün sizlere yerimin yetersizliğinden dolayı sadece Başbakan Erdoğan ile Global Operasyonlar ve Analizlerden Sorumlu Başkanı Paul A. Coughlin arasındaki polemiği örnek verebilmiştim. Şimdi gelelim ikinci örneğe... Dünkü örnekte Türkiye’nin notunu durağana çeviren S&P şirketine “Bana yutturamazsınız” yanıtını veren Başbakan Erdoğan’ın başka bir olaydaki yaklaşımı şöyle olmuştu:

Tiyatroları özelleştirme kapsamına almak isteyen tiyatrocular devlet eliyle tiyatro olmayacağını belirterek sokaklara döküldüklerinde Başbakan tiyatroculara ‘Siz kimsiniz?’ diyerek tepkisini dile getirmişti. Başbakan Tayyip Erdoğan’a sanatçılardan gelen yanıt ise “Asıl sen kim oluyorsun? Tiyatro bizim işimiz, sanatı size teslim etmeyeceğiz” şeklindeydi.

Gelelim bir başka örneğe.... Başbakan Tayyip Erdoğan’ın gazete patronlarına seslenerek ‘yazarlarına karışmalarını, gerekirse işlerine son vermelerini’ istemesi, hatırlarsanız her kesimde şaşkınlıkla ve tepkiyle karşılanmıştı.

Bütün bu örnekler çoğalınca Başbakan’ın hem demokrasi istediğini söyleyip hem de yazarların emirle yazı yazabileceğini düşünmesi ve diğer örnekler her nedense ben de uzmanların ‘iletişim kurmakta zorluk çekilen kişiler’ yazılarını okuma ihtiyacı doğurdu. Sonra da yukarıda verdiğim örneklere ve diğer olaylara dayanarak Başbakan Erdoğan’ın hangi gruba girdiğini bulmaya çalıştım.

Her ne kadar konunun uzmanı olmasam da bana kalırsa Başbakan; saldırganlar, zorbalar ve buldozerler grubuna çok uyuyor.

Ama dediğim gibi konunun uzmanı değilim. Sadece benzetme yapıyorum. Benim gibi merak edenler araştırsalar bile kesin sonuç için işin uzmanlarına danışsınlar.