HABERTÜRK

Neler oluyor bize..


30 Haziran 2010

Ülkemizde yaşanan “garip ama gerçek” olaylar dizisine her gün bir yenisi eklenmekte. Gülmekle, ağlamak arası gidip gelen duygular içinde, sizlere bu satırları yazarken, kendi kendime “Nereden başlasam. Bugün hangi olayı ele alsam?” diye düşündüm durdum.
Ve parmaklarımı bilgisayarın tuşlarına kendi halinde bıraktım. En iyisi içimi en çok acıtandan haftaya başlamak. Hafta sonu okuduğum bütün yazılı medya organları her gün yeni bir manşetle yüreğimizi kaldırdı. Yazılan çizilen konuların içinde ki şu manşet belki gözünüzden kaçmıştır; “Asker ailesine kabus mektup”
Haberin içeriğine göre oğulları Şırnak’ta asker olan aile, Mehmetçik Sigorta’dan “Şehitlik poliçesi” teklifi olan mektubu alınca şoke olmuş. Mektupta 20 liralık sigorta sonrası asker oğlu şehit olduğunda 22 bin 500 TL alabilecekleri yazıyormuş. Zaten tedirgin olan aile fertlerinin bu mektup üzerine doğal olarak tamamen huzurları kaçmış. Kendimi o ailenin yerine koydum ve “Böyle bir mektup bana gelse ne yapardım?” sorusu zihnimi bulandırdı.
Herhalde çıldırırdım...!
*
Benim de yavaş yavaş askerlik yaşına gelmekte olan bir oğlum var. Örneğin, oğlum Güneydoğu’da asker. Ve ben bir saat önce onunla telefonla konuştum. Ardından kapı çalıyor ve elime bu mektubu veriyorlar.
Düşünmek bile istemiyorum...!
TSK Mehmetçik Vakfı, TSK Elele Vakfı ve TSK Eğitim Vakfı’nca bir yıl önce kurulan özel sigorta şirketi mektubu doğrulamış. Bölge yetkilisi Ş.K. zorunlu olmayan bu sigortanın askerlikte geçerli olduğunu belirterek “Aileye bilgi veriliyor. Bilgiyi askeri birlik gönderiyor” diyerek kendilerince haklı gerekçe sunmuşlar.
Hani İlhan Şeşen’in hem çok meşhur olan hem de benim çok sevdiğim bir parçası vardı;
Gittiğin Günden beri yüzüm hiç gülmedi.
Doğum günümde bile iyi ki doğdun demedin.
Ayrıntılara takılmak istemem ama elimde değil
Şimdi kim bilir nerelerdesin?
Ah be bitanem, nerelerdesin, nazlı bebeğim ne alemdesin.
Neler oluyor bize, yine neler oluyor gülüm
Neler sana, bana neler oluyor
*
Bu çok sevdiğim şarkı sözlerini sizler nasıl yorumlarsınız bilemiyorum, ama bana o kadar çok şey ifade ediyor ki.. Bu sigorta meselesi belki ufak bir ayrıntı ama benim nazlı bebeğim, oğlum, canım oralardayken ben neyleyeyim onun ölüsünden gelecek 22 bin 500 TL’yi...
Gerçekten neler oluyor Türk milletine? Bu kadar mı hislerimizden, duygularımızdan arındık? Neler oluyor gülüm?