HABERTÜRK

Neden olmasın..?


04 Aralık 2010

Köşede bucakta kalmış, gözümüzden kaçmış, okunduğunda ise “Neden olmasın?” dedirtecek türden haberler o kadar çok ki...
Bu haberleri (özellikle canımın feci sıkkın olduğu günlerde) ufak ufak biriktirir, bazen de sizlerle paylaşırım. İşte o haberlerden bir kaç tanesi:
Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Nihat İnanç, yeni kurulan üniversitelerin akademik personel sıkıntısının ‘asker öğretim üyesi’ formülüyle çözülebileceğini söylemiş. İnanç, “Askerlik çağına gelmiş olan öğretim üyeleri, ülkemizde bulunan 41 yeni üniversitede öğretim üyesi olarak görev yaparak askerlik görevlerini yerine getirebilirler. Bu uygulamaya geçilmesi ile birlikte üniversitelerin öğretim üyesi sıkıntısı nispeten çözülür” şeklinde de mantıklı bir açıklama yapmış.
Neden olmasın?
İşte sizlere diğer bir mantıklı düşünce örneği daha...
Noveçli patronlar tuvalet molasından rahatsızlarmış. Norveç İşçi Sendikası tarafından yapılan bir araştırmada bir işveren, kadın çalışanlarından, niçin normalden fazla tuvalete gittiklerini anlamak için regl oldukları dönemlerde kırmızı bilezik takmalarını talep etmiş.
Neden olmasın?
Ama bir şeyi unutmuşlar. Prostatlı erkek çalışanları. Onlar da bu durumda sarı bileklik takmalılar. Eh, ne de olsa onlar da kadınlar kadar sık tuvalet ziyareti yapıyorlardır değil mi?
Kadın dünyanın hangi ülkesinde olursa olsun kadındır. Her sağlıklı kadın da belli bir yaşa kadar regl dönemini her ay mecburen geçirir. Yani bu durum tercih meselesi ya da isteğe bağlı bir durum olamaz.
Öyle değil mi?
Norveçli patronların rahatsızlığı emin olun ki bizim Türk patronlarda da var. İşte bu nedenle bence bu konu bizde de aynı uygulama şekli ile değerlendirilebilir.
Neden olmasın ?