HABERTÜRK

Neden Başbakan İzmir'i seçti?


10 Ağustos 2010

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, orduda atama krizinin sona erdiğini açıkladıktan sonra, atanan komutanların adlarını miting için gideceği İzmir'de açıklayacağını sözlerine eklemişti.

"Neden İzmir?" sorusu istemeden de olsa sıcaklardan zaten bunalmış olan beynimi iyice bulandırdı.

Ardından da AKP İzmir İl Başkanı Ömür Kabak'ın şu sözleri aklıma geldi: "Eğer referandumdan İzmir adına 'evet' çıkmazsa hemen istifa edeceğim."

Ömür Kabak'ın il başkanı olmadan önce ve olabilmek için verdiği çabalara bizzat şahit olmuştum. Hatta bir zamanlar üç aday olarak girdikleri AKP İzmir İl Başkanlığı mücadelesinde, kendisini en zayıf halka olarak nitelendirmiş olmamdan dolayı bana serzenişte bulunmuştu. Nitekim en zayıf halka olarak son dakika adaylıktan çekilmiş, dönemin il başkanı Ali Aşlık yeniden seçilmişti. Fakat AKP İzmir İl Başkanı olabilmek için yılmadan mücadele veren Kabak, sonunda koltuğa oturmayı başardı.

Peki ne oldu da kendine bu kadar güveni yerine geldi ve referandumla ilgili yukarıdaki sözleri sarf etti?

Bana kalırsa bütün Türkiye'de referanduma 'evet' çıksa da İzmir'den yine de 'hayır' çıkar.

Başbakan'ın atanan komutanların adlarını İzmir'de açıklayacağını söylemesi AKP il başkanını yüreklendirdiyse bence gaza geldiğinden ağzından bu cümleler dökülmüştür.

Hatırladığım 4 tane Yüksek Askeri Şura'da YAŞ'tan sonra atanan komutanlar, Genelkurmay İletişim Daire Başkanlığı'nca gazetecilere bildirilir, atanan komutanlar özgeçmişleri ve bir üst rütbeye yükselen komutanların listesi ile birlikte TSK'nin resmi sitesinden açıklanırdı.

Bu bilgiler halka basın aracılığıyla kamuoyuna duyurulurken ne askerden ne de hükümet yetkililerinden sözlü bir açıklama yapılmazdı.

Başbakan'ın, 'Atama sonucunu İzmir'den açıklayacağım' sözleri (sizlere belki şeytanca bir düşünce olarak gelebilir) aklıma "Bakın, açıklamayı bize hep karşı gelen İzmir'den açıklıyorum" sorusunu ister istemez aklıma getirdi. (Ne yapayım, artık havadan nem kapar oldum.)

Neyse, sadede geleyim. Eğer AKP İzmir İl Başkanı yukarıda da belirttiğim gibi Başbakan'ın İzmir çıkarmasından gaza gelerek "istifa" sözlerini sarf ettiyse bana kalırsa bir kez daha düşünmeli.

O koltuğa otururken ne kadar zorlandığını unutmamalı...